1 Decembrie: Inna, asa cum nu ai mai vazut-o niciodata

×
Publicitate

Locul I in topul Billboard, peste un milion si jumatate de fani pe Facebook, nominalizata la MTV la categoria Best European Act, Inna a devenit in numai un an un adevarat fenomen in intreaga lume.

In spatele acestui succes sta o romanca de 24 de ani, Alexandra Apostoleanu, o tanara din Mangalia.

A facut cursuri de canto de la varsta de 8 ani pentru ca isi dorea sa devina artista. Intr-un studio de inregistrare a ajuns intamplator.

Apoi a urmat un album pop rock cu baietii de la Play and Win, care nu a prins la public. Dintr-o joaca, insa, s-a nascut o piesa dance.

"Am zis hai sa facem si noi o piesa dance si sa o plasam pe YouTube si sa vedem ce reactii au prietenii nostri. Am facut piesa, am inregistrat-o, baietii au lucrat la ea au avut grija sa aiba un sound placut, asa cum e piesa Hot si am plecat intr-o vacanta. Cand m-am intors din vacanta am mers la facultate si am avut marea surpriza sa aflu ca piesa a devenit populara. Nimeni nu a stiut la inceput ca Hot si Inna sunt din Romania, si-au imaginat ca sunt din strainatate", povesteste artista.

Citește și
România, te iubesc! Emisiunea integrală din 21 decembrie 2025
România, te iubesc! Emisiunea integrală din 21 decembrie 2025

Avea peste un milion de vizualizari si sute de comentarii.Radiourile si televiziunile au aflat tarziu ca in spatele acestui hit stau niste romani.

Apoi au inceput sa concerteze in tara, iar banii castigati i-a investit in ceea ce ei numesc proiectul INNA, pentru a face din piesa lor un hit si in strainantate. Dupa doua luni, Inna a semnat un contract cu casa de discuri Roton.

Promovarea pe internet a fost cea mai agresiva si in felul acesta a ajunsa Inna fie ascultata in toata lumea. A cucerit rand pe rand Spania, Belgia, Ungaria si Olanda si Franta, unde posturile de radio se grabesc sa o invite in emisiuni.

Pentru francezi, Inna a fost ca o gura de oxigen. Proaspata, comunicativa, cu un sound care i-a cucerit.

De altfel, acesta este si secretul. Cei din spate au investit totul pentru ca Inna sa fie un produs occidental. Toate videoclipurile, de exemplu, au fost filmate in strainatate cu regizori straini.

In ultimul an, de cand Inna se asculta in toata lumea, romanca a trait mai mult pe drumuri, prin avioane, aeroporturi unde in momentele de relaxare canta pentru fani. Sau in hoteluri, unde doar reuseste sa puna capul pe perna.

Si-a construit o imagine hot, insa in spatele scenei e un copil care se bucura de lucruri marunte. Inaintea fiecarui concert, Inna isi ia o ora in care ramane singura. Uneori simte ca o copleseste tot ce i se intampla, insa de cele mai multe ori e recunoscatoare.

"M-a ajutat foarte mult Dumnezeu, eu sunt chiar un exemplu ca exista pentru ca am ajuns pana aici si nu am avut o situatie financiara buna, asa incat sa-mi cumpar succesul. Eu zic ca a fost de la Dumnezeu, tot ce mi se intampla e de la Dumnezeu", crede Inna.

Tot ce i s-a intamplat in ultimii doi o copleseste. Constienta de succesul ei si totusi parca departe de el, Alexandra se bucura de intamplari la care nu visa.

Cand vorbeste de Romania i se lumineaza fata. Spune timid ca poate e naiva, dar aici e locul in care se regaseste si in care isi doreste sa traiasca toata viata.

Exportul de muzica dance a dus numele tarii noastre pe buzele a milioane de oameni. Desi controversat, pentru ca se spune ca e o muzica generata de calculator, acest gen muzical denumit de oamenii din bransa popcorn - un fel de dance house romanesc  i-a cucerit pe europeni.

Eduard Maya, Morandi, Akcent, DJ Sava si Raluca sunt doar cativa dintre cei care au exportat in lume acest stil. Unii spun ca ar fi un gen inventat chiar de romani, adus in cluburi de David Deejay si rafinat de cei de la Play and Win, baiatii care compun pentru Inna.

Artista  stie ca are tot timpul sa dovedeasca mai mult. Deocamdata se bucura de fiecare succes, de fiecare premiu, fiecare top cucerit si mai ales se bucura sa auda milioane de oameni din intreaga lume cantand pe acorduri romanesti.

Articol recomandat de sport.ro
Lovitură de teatru după finala nebună de la Cupa Africii! Senegal poate rămâne fără trofeu
Lovitură de teatru după finala nebună de la Cupa Africii! Senegal poate rămâne fără trofeu
Citește și...
România, te iubesc! Emisiunea integrală din 21 decembrie 2025
România, te iubesc! Emisiunea integrală din 21 decembrie 2025

România, te iubesc! Emisiunea integrală din 21 decembrie 2025

Povestea a doi români plecați cu visuri mari în Spania, care au transformat munca lor în imperii de afaceri în Madrid
Povestea a doi români plecați cu visuri mari în Spania, care au transformat munca lor în imperii de afaceri în Madrid

Au plecat din țară în vremuri grele cu gândul să strângă bani și să se întoarcă. De atunci au trecut 20 de ani, și ei sunt tot acolo, în Spania, la Madrid. În urmă cu 19 ani, Paula Herlo a întâlnit la Madrid doi tineri cu visuri mari.

Cum a devenit o școală mică din Ocna Sibiului un simbol al speranței. Munca unui singur om a dus abandonul școlar la zero
Cum a devenit o școală mică din Ocna Sibiului un simbol al speranței. Munca unui singur om a dus abandonul școlar la zero

La Ocna Sibiului, o mică școală gimnazială a devenit un loc unde visele pot prinde viața, un loc al speranței și schimbării.

Recomandări
Când va fi gata bugetul de stat pe 2026. Surse: Guvernul va discuta cu primarii după creșterea taxelor și impozitelor
Când va fi gata bugetul de stat pe 2026. Surse: Guvernul va discuta cu primarii după creșterea taxelor și impozitelor

În ședința coaliției s-a agreat un calendar clar pentru adoptarea bugetului de stat pe 2026, procedurile urmând să se finalizeze până pe 27 februarie, susțin surse politice pentru Știrile ProTV.

Cea mai rece săptămână din această iarnă. Unde a fost cel mai frig. Oamenii îngheață de frig în case
Cea mai rece săptămână din această iarnă. Unde a fost cel mai frig. Oamenii îngheață de frig în case

A început cea mai rece săptămână din această iarnă. Deja s-au înregistrat -20 de grade în zori, iar acum polul frigului a fost în Maramureş.

„Sfatul” tăios al lui Trump pentru Europa în disputa privind Groenlanda. Cum se va răzbuna pe liderii EU dacă va pierde
„Sfatul” tăios al lui Trump pentru Europa în disputa privind Groenlanda. Cum se va răzbuna pe liderii EU dacă va pierde

Președintele SUA, Donald Trump, a „sfătuit” Europa să se concentreze mai degrabă pe războiul din Ucraina și nu pe Groenlanda.