Scandal la fabrica de bere din Azuga

60190449

Conducerea fabricii a luat decizia ca ziua de vineri sa fie declarata zi neproductiva si astel niciun angajat nu trebuia sa se prezinte astazi la munca.

Nemultumiti de aceasta hotarare, salariatii, in afara de personalul Tesa, au venit la Azuga si au stat in curtea fabricii. Ei spun ca nu sunt de acord cu decizia luata de patroni si ca nu vor decat sa se respecte contractul colectiv de munca.

Oamenii sunt disperati pentru ca, spun ei, in pragul iernii, conducerea fabricii nu vrea sa le plateasca salariile intregi, ci doar 75%, astfel ca nu vor avea bani nici de rate la banci, nici de utilitati. Ei mai cer ca salariile si bonurile de masa sa fie primite la timp. 

Cei 100 de muncitori din 150, cat mai are fabrica de bere din Azuga, au promis ca luni vor intra in greva, daca patronii nu revin asupra deciziei luate, ba mai mult, acestia sustin ca vor da in judecata conducerea.

Te provocam la concurs! Castiga zilnic telefoane mobile Samsung! Intra in cursa pentru un Nissan Qashqai!

Click aici pentru a te inscrie!

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Flacari uriase la Busteni: un atelier de fierarie a ars din temelii

Focul a pornit de la o scanteie, atunci cand fierarul lucra in atelier, spun pompierii care au reusit sa stinga valvataile, dar nu si sa salveze afacerea omului.

Spargeri pe banda rulanta, miercuri noapte, pe Valea Prahovei

Noua masini de lux din patru orase au fost sparte, iar hotii au furat din ele tot ce s-a putut. De la sisteme GPS, pana la bani si acte. Banda de hoti a actionat, se pare, dupa miezul noptii.

Oaspeti de seama la Castelul Pelisor

Excelenta Sa doamna Viviane Wade, Prima Doamna a Senegalului, a sosit in Romania pentru patru zile si a ales sa viziteze domeniul regal si castelul Pelisor de la Sinaia.

Recomandări
Nicușor Dan ar fi decis pe cine vrea să desemneze premier. Pe cine ar urma să mizeze acum, după două eșecuri

Premierul cu numărul 14 din ultimii zece ani este greu de găsit, la fel și majoritatea din Parlament pentru instalarea acestuia.

Au murit arși în mașini când încercau să fugă din infern. Cel puțin 12 oameni au pierit în incendiile din Spania

Autoritățile de la Madrid și Londra deplâng o „tragedie fără precedent”, după ce 12 oameni au pierit într-un incendiu care a pârjolit un sat din sudul Spaniei.

România va pierde peste trei milioane de locuitori în următoarele decenii. Declinul a fost oprit de imigranți în ultimii ani

Scăderea populației nu mai poate fi oprită, iar România va ajunge la 15,6 milioane de locuitori în 2080. Este semnalul de alarmă tras de specialiștii în demografie, care susțin că societatea se va schimba profund în următoarele decenii.