Țara care va eradica cancerul de col uterin până în 2040, datorită vaccinării anti HPV

Danemarca va eradica cancerul de col uterin până în 2040, graţie adeziunii la programul de vaccinare anti HPV şi a testelor de depistare, a anunţat luni Liga daneză pentru luptă împotriva cancerului, potrivit AFP.
„Chiar înainte de 2040, un număr atât de mic de femei vor fi afectate de această maladie, încât poate fi considerată eliminată'', a spus Liga daneză de luptă împotriva cancerului într-un comunicat.
„Ar fi pentru prima dată când dispare un tip de cancer'', a adăugat ea.
În prezent, ratele de recurenţă a acestui tip de cancer sunt sub 10 la 100.000, potrivit unui studiu publicat în revista Asociaţiei medicilor danezi.
Conform criteriilor Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), maladia va fi considerată eradicată în Danemarca la o rată de recurenţă sub 4 la 100.000.
Rata vaccinării împotriva infecţiei cu HPV, principala cauză a bolii, este de 89% în rândul băieţilor şi fetelor de 12 ani cu primele două doze ale vaccinului. Este puţin sub obiectivul de 90%.
Vaccinarea gratuită a fetelor a fost introdusă în 2008/2009, iar în 2019 a fost introdusă vaccinarea băieţilor.
În ceea ce priveşte depistarea, 60% dintre femeile din Danemarca au acceptat oferta, cu 10 procente mai puţin decât obiectivul participării de 70%.
Suedia a anunţat un obiectiv de eradicare încă şi mai rapid, în 2027, potrivit centrelor regionale de oncologie (RCC) sudeze.