Cel mai negru scenariu despre pandemie: Va mai dura doi ani și va infecta 70% din populație

62123108

Un grup de cercetători din cadrul Universității din Minnesota avertizează asupra faptului că pandemia de coronavirus ne va influența viețile pe termen lung, evocând mai multe scenarii prin care am putea trece în următorii doi ani.

Experții consideră că noul coronavirus va fi cu noi pentru o perioadă cuprinsă între 18 și 24 de luni şi va ajunge să infecteze până la 60%-70% din populaţia lumii, potrivit CNN.

Grupul de cercetători prezintă 3 posibile scenarii prin care am putea trece în următorii 2 ani:

1) Potrivit primului scenariu, acest prim val de coronavirus va fi urmat de o serie de valuri mai mici, repetitive, care ar apărea în timpul verii şi apoi constant pe o perioadă de 1-2 ani, diminuându-se treptat în 2021.

2) Cel de-al doilea scenariu prevede că episodul pandemic de acum este urmat de un val mai mare în toamna şi iarna. De asemenea, ar avea loc mai multe valuri și anul viitor.

“Acest model va necesita reinstituirea măsurilor de carantină în toamnă, în încercarea de a reduce răspândirea virusului şi supraaglomeraea sistemelor de asistenţă medicală. Acest model este similar cu pandemia din 1918-1919.“, spun cercetătorii.

3) Al treilea scenariu prezintă o diminuare lentă a actualei epidemii. În acest al treilea scenariu nu va fi nevoie de reluarea măsurilor de carantină, deşi vor continua să apară noi cazuri de infectare, dar şi decese.

Apariția unui vaccin, abia în 2021

 

Studiul spune că un vaccin ar putea schimba datele problemei, dar nu rapid.

"Cursul pandemiei ar putea fi influențat de un vaccin. Cu toate acestea, cel mai probabil, un vaccin nu va fi disponibil decât cel puțin în 2021", transmit savanții.

Până în prezent, pandemia de COVID-19 a dus la infectarea a 3.422.291 de persoane, dintre care 240.334 au murit, potrivit datelor actualizate în timp real de Worldometers.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Mai multe afecțiuni ale pielii, atribuite infectării cu noul coronvirus. Cum se manifestă

Cinci afecțiuni ale pielii, asociate cu infectarea cu noul coronavirus, au fost descoperite de dermatologii din Spania, potrivit unui nou studiu publicat recent.

Industria farmaceutică s-a unit în lupta contra COVID-19. Se lucrează la 145 de tratamente

Pe plan global la ora actuală 145 de substanţe active sunt testate de companiile farmaceutice aflate într-o cursă pentru descoperirea unor tratamente pentru noul coronavirus.

Oxford este pe cale să obțină un vaccin împotriva coronavirusului. Ce denumire a primit

Laboratorul farmaceutic britanic AstraZeneca a anunţat joi un parteneriat cu Universitatea Oxford ce prevede că va fabrica şi distribui în lume vaccinul contra noului coronavirus la care lucrează cercetătorii universităţii.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Comenzile din China s-au prăbușit după noile taxe. În România, numărul coletelor din afara UE a scăzut chiar și cu 50%

La aproape două luni de la intrarea în vigoare a taxei europene pentru comenzile din afara Uniunii Europene, numărul coletelor venite din China a scăzut chiar și cu 50%.