Grecia a obtinut prima victorie la un turneu final al Cupei Mondiale

Autor: Stirileprotv.ro
Ultimul update: Luni 01 Octombrie 2012 05:32
Data publicarii: Joi 17 Iunie 2010 00:00
Cupa Mondiala

Reprezentativa de fotbal a Greciei a invins, la Bloemfontein, pe "Free State Stadium", selectionata Nigeriei, cu scorul de 2-1 (1-1), in cel de-al doilea meci din grupa B a competitiei din Africa de Sud.

Golurile Greciei au fost marcate de Salpingidis '44 si Torosidis '71, in timp ce pentru Nigeria a inscris Kalu Uche '16.

In minutul 33, Nigeria a ramas in inferioritate numerica, dupa eliminarea lui Kaita.

Grecia: 12. Tzorvas - 16. Kyrgiakos, 11. Vyntra, 8. Papadopoulos, 15. Torosidis - 10. Karagounis, 6. Tziolis, 19. Sokratis (7. Samaras '37), 21. Katsouranis, 14. Salpingidis - 17. Gekas (18. Ninis '79).

Antrenor: Otto Rehhagel.

Nigeria: 1. Enyeama - 17. Odiah, 2. Yobo, 6. Shittu, 3. Taiwo (21. Echiejile '55, 5. Afolabis '77) - 20. Etuhu, 14. Kaita, 15. Haruna, 12. Uche - 11. Odemwingie (19. Obasi '46), 8. Yakubu.

Antrenor: Lars Lagerbak.

Cartonase galbene: Sokratis '15, Tziolis '56, Samaras '88 / Obasi '89

Cartonas rosu: Kaita '33

Partida a fost condusa de o brigada de arbitri din Columbia, formata din centralul Oscar Ruiz, asistentii Abraham Gonzalez si Humberto Clavijo. Rezerva a fost Joel Aguilar (El Salvador).

Potrivit site-ului FIFA, jucatorul meciului a fost desemnat portarul Nigeriei, Enyeama.

Feli și Jean Gavril, colaboare și piesă de succes
Cum a reacționat soția regretatului Dan Spătaru după ce a ascultat piesa celor doi artiști

13:06
Soții Iftimoaie sărbătoresc 13 ani de căsnicie. Cum a cunoscut-o Ionuț Iftimoaie pe Maria
A cerut-o în căsătorie după trei zile și acum formează una dintre cele mai frumoase perechi din România

Taticool și Sophia, provocarea slime
Dan Cruceru:"Face o scârboșenie care Sophiei îi place foarte tare"

03:58
simona halep
Simona Halep: Este întotdeauna o plăcere să joc împotriva surorilor Williams
Bianca Andreescu a abandonat în setul doi cu Anett Konvateit, din optimi, la Miami
Katelyn Ohashi, a doua notă de 10 la sol. Exercițiul ei a devenit viral. VIDEO
Simona Halep - Venus Williams, Miami. Românca s-a calificat în sferturile de finală
Simona Halep, victorie neaşteptată la dublu. S-a calificat în optimile de la Miami
Suedia - România 2-1. Ocazie urișă ratată la ultima fază de Săpunaru
Simona Halep si Tyler Townsend
Simona Halep s-a calificat în turul 3 al turneului de la Miami. Buzărnescu a pierdut
Simona Halep, despre Bianca Andreescu: ”E tânără şi nu se gândeşte la presiune”
Anunțul Simonei Halep despre noul său antrenor. Cei 2 au mai colaborat în trecut
Vicecampion mondial la natație, mort la 26 ani. Sportivului i s-a făcut rău la antrenament
EURO 2020. Meciurile României cu Suedia și Insulele Feroe, transmise în direct la PRO TV
Povestea Biancăi Andreescu. Bunica tenismenei: ”Am și plâns de emoții”