Anghel Iordanescu: Jucatorii nationalei nu au nicio scuza

60229035

Anghel Iordanescu este suparat pe ce se intampla cu nationala Romaniei si spune ca jucatorii nu au nicio scuza. Cele doua infrangeri din amicale sunt exclusiv din vina lor.

Selectionerul cu cele mai mari performante la echipa nationala, sferturi de finala la Cupa Mondiala din 1994, a spus la Sport.ro ca el nu vede Romania drept o nationala din lumea a treia a fotbalului.

Consider ca Razvan Lucescu a facut o mare greseala cand a zis ca suntem in lumea a treia. Este eronat, avem inca jucatori de valoare, avem resurse, putem produce in continuare. Atata vreme cat ai in echipa nationala jucatori precum Radoi, Chivu, Rat sau Marica, jucatori care au confirmat, nu poti sa zici ca nu ai valoare.

Din aceste punct de vedere Razvan a gresit, dand apa la moara acelor jucatori care se vor ascunde intr-un final in spatele acestor afirmatii. Ne dorim cu totii un rezultat pozitiv, este o mare presiune, dar este firesc. Presiunea te mobilizeaza, iti da forta si putere. Jucatorii echipei nationale n-au nicio scuza", a declarat Anghel Iordanescu.

Romania a fost invinsa de Macedonia miercuri seara pentru prima oara in istoria echipei nationale, scor 1-0. Cu patru zile in urma fusese ingenuncheata si de Ucraina, 3-2. Desi meciurile sunt amicale, Iordanescu spune ca rezultatele conteaza.

"As fi preferat sa nu comentez, pentru ca am un respect pentru tricoul echipei nationale. Este greu sa comentezi despre vreun lucru pozitiv despre echipa nationala. La nivelul echipei nationale ai nevoie de rezultate si in amicale, si in oficiale. Am inteles in ultima perioada ca rezultatele din meciurile amicale nu sunt importante. Nu e adevarat. Rezultatele din meciurile amicale iti fortifica moralul, iti dau moral”, a mai spus Iordanescu.

Articol recomandat de sport.ro
SUA, decizie surprinzătoare. Compromis major făcut în fața Rusiei. Putin râde din nou
SUA, decizie surprinzătoare. Compromis major făcut în fața Rusiei. Putin râde din nou
Citește și...
David Popovici, după succesul de la Roma: „Sunt fericit cu ceea ce am reușit. Mulțumesc echipei mele şi vouă, tuturor”

David Popovici a afirmat că este fericit de prestaţia avută la Trofeul Settecolli de la Roma, unde a obţinut două medalii de aur şi una de argint.

David Popovici, două medalii de aur în două zile, la Roma. A stabilit și un nou record

Înotătorul David Popovici s-a impus duminică în cursa de 200 metri liber la Roma, în Trofeul Sette Colli, stabilind un nou record al competiţiei.

România a câștigat medalia de argint la Cupa Mondială de canotaj de la Lucerna

Echipajul masculin de 4 rame al României a câştigat, duminică, medalia de argint la Cupa Mondială de la Lucerna.

Recomandări
Motorina s-a scumpit după eliminarea reducerii de acciză. Ce șanse sunt pentru ieftiniri în perioada următoare

Prețurile în benzinării au crescut miercuri, odată cu expirarea măsurilor luate de Guvern pentru a limita scumpirea carburanților din ultimele luni. Șoferii au plătit mai mult pentru motorină, carburantul pentru care acciza a fost temporar redusă.

Stația de metrou Piața Victoriei 2 a fost deschisă, joi dimineață. Apa a fost evacuată după ore întregi de intervenții

Furtuna care a lovit Bucureștiul a paralizat una dintre cele mai importante magistrale de metrou. Stația Piața Victoriei 2 a fost închisă pentru că apele au inundat tunelurile și au ajuns pe peron. Stația a fost deschisă joi dimineață, în jurul orei 7.

Cele mai puține medii de 10 din ultimii ani la Evaluarea Națională. Ce spun experții despre subiecte

Elevii nemulțumiți de notele obținute la Evaluarea Națională pot depune contestații. Sunt medii mai mici decât anul trecut - dar subiectele, spun experții în educație, au fost demne de un examen național.