Zeci de suporteri răniți după ce o balustradă s-a rupt la meciul Amiens-Lille

Ultimul update: Luni 09 Octombrie 2017 13:31
Data publicarii: Duminica 01 Octombrie 2017 07:37

29 de persoane au fost rănite sâmbătă seară, iar 5 dintre ele sunt în stare gravă, în urma unui accident produs în timpul unui meci la Amiens, în Franţa.

Era minutul 15 al partidei, când bariera de siguranţă a unei tribune a cedat şi câteva zeci de suporteri au căzut unii peste alţii, de la aproape doi metri.

"În momentul în care s-a marcat, fanii de la Lille au sărit pe gard, care a cedat. 100 de persoane au căzut pe teren, probabil de la cel puţin doi metri. Au căzut unii peste alţii. Echipele de intervenţie s-au mişcat rapid. Am văzut 5-6 persoane luate cu targa", a declarat un martor ocular, care a menţionat că după câteva minute fanilor oaspeţilor li s-a cerut să nu se mai mişte.

Meciul a fost anulat, iar răniţii au primit primul ajutor chiar pe terenul de fotbal, înainte sa fie transportaţi la spitale.

Preşedintele clubului gazdă a acuzat ultraşii echipei adverse, Lille, că s-au repezit înspre barieră și au vrut să intre pe teren.

O campioană la box a murit la antrenament, înaintea unui meci decisiv

Maria Sharapova, replică acidă la atacul lui Wozniacki: ”Eu sunt în optimi, ea nu știu unde este”

sport

Imagini incredibile în Franța. Cum este jefuit un autocar plin cu pasageri aflat în mers

Marian Drăgulescu şi-a scos medaliile pe trotuar. De ce protestează sportivul

Mama unui fotbalist, răpită din faţa casei. Poliţia a arestat 3 suspecţi

Cum arată soţia model a lui El Chapo Guzman. S-au căsătorit când ea avea 17 ani. FOTO

Simona Halep, pe locul 1 în clasamentul WTA de 37 de săptămâni

Sute de mii de francezi, în stradă după victoria la CM. Lupte cu poliţia în Paris şi Lyon