SPARTA PRAGA-STEAUA 1-1. Stanciu a marcat un gol superb, iar Steaua e la un pas de calificarea in playoff-ul Champions League

Nicusor Stanciu

SPARTA PRAGA - STEAUA 1-1. Meciul de fotbal dintre echipa ceha Sparta Praga si formatia Steaua Bucuresti, din prima mansa a turului trei preliminar al Ligii Campionilor, s-a terminat la egalitate.

SPARTA PRAGA - STEAUA. Echipa lui Laurentiu Reghecampf a reusit un rezultat foarte bun in deplasarea din Cehia, 1-1, si porneste cu prima sansa pentru calificarea in play-off-ul pentru grupele Champions League.

Dupa ce Nicusor Stanciu a ratat o ocazie imensa in minutul 4, Sparta Praga a pus stapanire pe meci si a reusit sa deschida scorul din corner, in minutul 34. Stelistii au cazut psihic, insa au avut noroc si nu au mai primit gol.

Repriza a doua a aratat alta fata a Stelei, care a fost mai calma, mai organizata si a reusit sa egaleze printr-o executie superba a lui Nicusor Stanciu, din lovitura libera de la 18 metri, in minutul 74. Returul se va juca pe 2 august, la Bucuresti.

AICI PUTETI VEDEA GOLURILE VIDEO SI TOATE REACTIILE DUPA MECI

„Păpușa de fier a lui Putin” explică propaganda Kremlinului: „Nu contează ce se întâmplă cu adevărat”

Sparta Praga - Steaua, livetext:

MINUTUL 90+4: Final de meci, Steaua obtine un rezultat foarte bun si are prima sansa in returul de la Bucuresti.

MINUTUL 74: GOOOOOL STANCIU. Executie superba, din lovitura libera de la 18 metri.

MINUTUL 65: Dockal suteaza cu stangul, de la marginea careului, pe langa poarta.

MINUTUL 57: Tudorie este inlocuit de Adi Popa.

MINUTUL 50: Cea mai mare ocazie a Stelei! Golubovic reia din careu, insa mingea loveste plasa laterala.

MINUTUL 45: 1-0 pentru cehi la pauza. Scorul nu este ingrijorator, insa jocul Stelei lasa mult de dorit.

MINUTUL 38: Donate suteaza de la 20 de metri, putin pe langa poarta.

MINUTUL 34: GOL SPARTA PRAGA. Sural marcheaza cu capul din 7 metri, dupa un corner de pe partea stanga.

MINUTUL 32: Momcilovic cade in careu si cere penalty, arbitrul ii face insa semn ca nu a fost nimic.

MINUTUL 30: Nita scoate incredibil sutul din 6 metri al lui Lafata. Mare noroc pentru Steaua la aceasta faza.

MINUTUL 24: Lafata suteaza din careu, de la 8 metri, dar mingea trece pe langa poarta lui Nita.

MINUTUL 18: Acelasi Stanciu ia si primul galben al partidei, dupa ce intarzie repunerea balonului in joc.

MINUTUL 15: Stanciu isi incearca iar norocul, de la 30 de metri, insa trage mult pe langa poarta.

MINUTUL 9: A plouat foarte mult, iar terenul este alunecos. Probleme cu controlul mingii de ambele parti.

MINUTUL 4: Ocazie uriasa pentru Steaua! Momcilovic centreaza de pe partea stanga, Stanciu reia cu capul, dar portarul Bicik intervine excelent.

Echipa Stelei: Nita - Enache, Tamas, Tosca, Momcilovic - Pintilii (cpt), Achim - Tudorie, Stanciu, Aganovic - Golubovic

Laurentiu Reghecampf, despre Hamroun

Tehnicianul Stelei, Laurentiu Reghecampf, a declarat, luni, intr-o conferinta de presa la Praga, ca situatia jucatorului Jugurtha Hamroun, exclus din lot pentru partida cu formatia ceha Sparta Praga, este foarte clara pentru stelisti, dupa ce mijlocasul nu s-a prezentat la antrenamente sambata si duminica.

"Situatia lui Hamroun e cat se poate de clara pentru noi. El nu s-a prezentat sambata si duminica la antrenamente. Ne-a spus ca are probleme personale si trebuie sa zboare la Paris. Ati vazut ca nu s-a dus acolo. Noi am luat decizia de a nu il include in lot pentru meciul cu Sparta Praga. Nu putem fi de acord cu asemenea iesiri din partea unui jucator care se vrea unul dintre cei mai importanti ai echipei noastre. Eu cred ca noi am fost mereu langa el si l-am ajutat, in timp ce reactia lui nu merita sa fie comentata", a declarat Reghecampf.

Intrebat despre faptul ca patronul Gigi Becali a spus ca Hamroun a adus o femeie in cantonament, Reghecampf a afirmat: "Nu puneti la indoiala spusele lui Becali. in Slovenia, Hamroun mi-a spus ca vrea sa plece. I-am transmis sa discute cu Becali, dar sa se antreneze la maximum in tot timpul asta. El nu s-a antrenat cum trebuie. In ultima zi nu s-a antrenat deloc".

Meciul cu Sparta Praga este extrem de important pentru Reghecampf si Steaua: "Meciul de marti e foarte important pentru noi. Am mers si am urmarit Sparta Praga la ultimul amical, am vazut si meciurile de anul trecut din Europa. Sparta e o echipa foarte organizata, cu fotbalisti de valoare, care pot face diferenta in momentele cheie. Am venit aici cu gandul la un meci bun, care sa ne ofere un avantaj in perspectiva returului", a subliniat Laurentiu Reghecampf.

Luptător MMA, suspendat pe viață și bătut de fani, după ce a atacat o fată de ring | VIDEO

Steaua se lupta pentru viitorul ei diseara cu Sparta Praga, de la ora 21:00, in direct la ProTv.