Simona Halep, prima reacţie după eliminarea favoritelor de la Wimbledon

61970949
Getty

Simona Halep spune că nu reprezintă o garanţie a câştigării de către ea a turneului de la Wimbledon faptul că numeroase favorite au părăsit deja competiţia după primele două tururi.

"Nu mă ajută cu nimic asta (n.r. - că au fost eliminate multe favorite). Nu înseamnă că o să câştig eu pentru că au pierdut ele. Fiecare meci este foarte dificil aici. Încerc doar să fiu concentrată pe ceea ce am de jucat nu împotriva cui joc şi nici le ceea ce se întâmplă pe tablou. Următorul tur este foarte important şi sunt sigură că va fi din nou greu. Am de jucat împotriva unei jucătoare dificile şi foarte talentate. Abia aştept să joc împotriva ei şi să încerc să dau ceea ce am mai bun pentru a câştiga", a declarat, joi, Halep, într-o conferinţă de presă, potrivit News.ro.

"Pe iarbă nimeni nu e favorit din punctul meu de vedere. Jucătoarele cu serviciu puternic au o şansă în plus, dar dacă reuşeşti să returnezi, după aceea este egal. Nu pot să numesc cea mai mare surpriză. Faptul că au pierdut favoritele este o surpriză pentru turneu, dar pe suprafaţa asta niciodată nu se ştie, aşa că orice se poate întâmpla", le-a spus Halep jurnaliştilor români prezenţi la Wimbledon, răspunzând la o întrebare pe aceeaşi temă.

Din Top 10 WTA, mai sunt în competiţie, în turul al treilea, Simona Halep, locul I, sportiva cehă Karolina Pliskova, locul 8 WTA, americanca Venus Williams, locul 9 WTA şi germana Angelique Kerber, locul 10 WTA.

Dintre acestea, Kerber este pe partea de tablou a Simonei Halep. Ele se pot întâlni în penultimul act al turneului.

Ultima jucătoare importantă eliminată a fost spaniola Garbine Muguruza, locul 3 WTA, deţinătoarea trofeului, joi, în turul al doilea.

Simona Halep, locul I WTA, s-a calificat în turul al treilea al turneului de la Wimbledon, după ce a învins-o, joi, cu scorul de 7-5, 6-0, pe chinezoaica Saisai Zheng, locul 126 WTA.

În turul al treilea, Halep rămâne la adversare din Asia şi va evolua cu Su-Wei Hsieh din Taiwan, locul 48 WTA, care a învins-o, tot joi, cu scorul de 6-3, 6-3, în 64 de minute de joc, pe Lara Arruabarrena din Spania, locul 88 WTA.

Jucătoarea din Taiwan este pentru a doua oară în turul al treilea, la Wimbledon. Ea a mai atins această fază, cea mai înaltă pe iarba londoneză, în 2012.

Halep a câştigat singurul meci disputat cu Hsieh, în 2013, în turul I al turneului de la Cincinnati, cu scorul de 6-7 (5), 6-1, 6-2.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Lovitură pentru Cristi Chivu: Inter Milano vrea alt antrenor! ”L-au contactat deja”
NEWS ALERT Lovitură pentru Cristi Chivu: Inter Milano vrea alt antrenor! ”L-au contactat deja”
Citește și...
Liga Campionilor: PSG și Atletico Madrid, în semifinale. Parizienii au trecut de Liverpool, Atletico a eliminat Barcelona

PSG și Atletico Madrid s-au calificat marți noapte în semifinalele Ligii Campionilor, după ce au trecut de Liverpool, respectiv FC Barcelona. Celelalte două echipe calificate se vor decide dintre Bayern Munchen-Real Madrid și Arsenal-Sporting. 

Inter a decis ce se va întâmpla cu Cristi Chivu din vară. Scenariul lansat în Italia

Presa din Italia notează că reînnoirea contractului lui Cristi Chivu cu Inter „este doar o chestiune de formalitate”. 

Un jucător de la Manchester United a fost eliminat după ce a tras de păr un adversar

Învinsă acasă de Leeds luni (1-2), în etapa a 32-a din Premier League, echipa Manchester United a terminat meciul cu 10 oameni, după ce Lisandro Martinez a fost eliminat pentru că a tras de păr un adversar.

Recomandări
Specialiștii români au dat verdictul după ce au analizat artefactele recuperate în Țările de Jos. Când vor reveni în România

Procesul celor trei olandezi suspectați că au furat Coiful de aur de la Coțofenești și brățările dacice a început în Țările de Jos. Noi imagini înregistrate de camerele de supraveghere arată că hoții ar fi stat în muzeu mai puțin de un minut. 

Surse: PSD vrea să îi dea ultimatum lui Ilie Bolojan: demisia până în 23 aprilie. Premierul a mers să discute cu Nicușor Dan

Președintele Nicușor Dan a discutat miercuri cu premierul Ilie Bolojan la Palatul Cotroceni, timp de două ore, potrivit unor surse oficiale.

„Grădinița groazei” din Craiova aparține de Mitropolia Olteniei. „Educatoarea îi punea să se bată între ei”

Este anchetă la o grădiniță din Craiova, după ce mai mulți părinți au depus plângeri pe numele unei educatoare în vârstă de 27 de ani.