Simona Halep, în semifinale la Cincinnati

61979274
Getty

Simona Halep, numărul unu mondial în tenisul feminin, s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Cincinnati (Ohio), după ce a obţinut două victorii în decurs de câteva ore.

Halep (26 ani), principala favorită şi finalistă în 2015 şi 2017 la Cincinnati, a trecut mai întâi de Barty în optimi, cu 7-5, 6-4, iar apoi a dispus şi de Ţurenko, tot în două seturi, cu 6-4, 6-1.

Ţurenko (29 ani, 44 WTA) a început mai bine şi a condus cu 2-0 şi 4-1, dar Halep a schimbat total jocul după ce s-a consultat cu antrenorul Darren Cahill şi a reuşit o serie formidabilă de zece ghemuri, câştigând în cele din urmă cu 6-4, 6-1, într-o oră şi 16 minute.

Halep a avut 2 aşi, a făcut o dublă greşeală, a reuşit 11 winners şi a comis 23 de erori neprovocate. Ţurenko a acuzat unele dureri la spate, care au împiedicat-o să servească la nivelul obişnuit şi a făcut 7 duble greşeli, având doar 8 mingi direct câştigătoare şi 31 de erori neforţate.

Simona Halep a câştigat şi cele patru întâlniri anterioare cu jucătoarea din Ucraina, ultimul duel având loc cu patru ani în urmă, la turneul de Mare Şlem de la Wimbledon, unde românca s-a impus în trei seturi (6-3, 4-6, 6-4).

Românca şi-a asigurat un cec de 130.300 dolari şi 350 de puncte WTA. În penultimul act, Halep o va înfrunta pe câştigătoarea dintre americanca Madison Keys, cap de serie numărul 13, şi belarusa Arina Sabalenka.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

Articol recomandat de sport.ro
Dara a spus totul despre ”cea mai neașteptată întâlnire”
Dara a spus totul despre ”cea mai neașteptată întâlnire”
Citește și...
Inter Milano i-a prelungit contractul lui Cristian Chivu până în 2028. „Mândrie, loialitate şi pasiune”

FC Internazionale Milano a anunţat, joi, prelungirea contractului antrenorului principal Cristian Chivu. 

Un român celebru va arbitra meciul cu numărul 1.000 din istoria Campionatului Mondial. A fost ales de legendarul Collina

Istvan Kovacs, Mihai Marica şi Ferencz Tunyogi vor purta tricouri speciale la meciul Tunisia – Japonia, duminică dimineaţă, la Monterrey, în grupele Cupei Mondiale. Va fi partida cu numărul 1.000 din istoria CM.

Conference League: Cu cine joacă FCSB. Adversare probabile pentru CFR și Universitatea Craiova. Nume grele pentru U Cluj

Echipele din România şi-au aflat, miercuri, potenţialele adversare în turul doi preliminar al Conference League, în urma tragerii la sorţi care a avut loc la Nyon.

Recomandări
Zi decisivă în PNL. Liberalii pregătesc Congresul în care Bolojan și Veștea s-ar putea lupta pentru șefia partidului

Consiliul Național al PNL se reunește, vineri după-amiază, pentru convocarea unui Congres extraordinar al partidului.

Schimbare de plan neașteptată. Negocierile de pace dintre SUA și Iran au fost anulate brusc. Vance nu a mai mers în Elveția

Discuțiile programate pentru vineri între Statele Unite și Iran privind implementarea acordului în 14 puncte pentru încheierea războiului lor au fost anulate, a anunțat Ministerul de Externe al Elveției.

Nicușor Dan, despre Guvernul Veștea și voturile AUR: L-am desemnat cu convingerea că poate să fie votat. Mai departe discutăm

Președintele Nicușor Dan a fost întrebat, joi, la Bruxelles, ce părere are despre faptul că premierul desemnat, Adrian Veștea, încearcă să obțină o majoritate în Parlament inclusiv cu voturile partidului AUR.