Serena Williams s-a retras de la Roland Garros înaintea meciului din turul al doilea

Serena Williams in finala cu Simona Halep

Jucătoarea americană de tenis Serena Williams, numărul 9 mondial, şi-a anunţat, miercuri, retragerea din turneul de la Mare Şlem de la Roland Garros, din cauza unei accidentări, transmite AFP.

Serena Williams urma să joace miercuri în turul secund la Paris cu bulgăroaica Ţvetana Pironkova (157 WTA), care s-a calificat astfel fără joc în faza următoare a competiţiei.

''Este vorba de tendonul lui Ahile, care nu a avut timp să se vindece după US Open'', a explicat Serena Williams (39 ani), într-o conferinţă de presă.

Serena îşi vede astfel întreruptă din nou cursa către cel de-al 24-lea său titlu de Mare Şlem din carieră şi egalarea recordului deţinut de Margaret Court.

Americanca a câştigat de trei ori turneul de la Roland Garros în carieră. Ea s-a accidentat la tendonul lui Ahile în semifinala US Open, pierdută în faţa belarusei Victoria Azarenka.

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, a învins-o, miercuri, pe Irina Begu, locul 73 WTA, scor 6-3, 6-4, şi s-a calificat turul trei la Roland Garros.

Simona Halep, numărul doi mondial, s-a calificat în turul doi al turneului de la Roland Garros, după ce a învins-o pe spaniola Sara Sorribes Tormo cu 6-4, 6-0, duminică, în ziua în care împlineşte 29 de ani.

Jucătoare exclusă de pe tabloul calificărilor de la Roland Garros din cauza Covid-19

Organizatorii turneului de la Roland-Garros au anunţat, luni, că au retras de pe tabloul calificărilor feminine o jucătoare care a fost testată pozitiv cu Covid-19.

Localnicii din Brăila povestesc îngroziți incidentul cu drona militară căzută lângă oraș: „Un huruit și pe urmă buuuuum!”

Este alertă în Brăila, după ce o dronă militară s-ar fi prăbușit, joi seară, pe un câmp, la câțiva kilometri de oraș.

Primele imagini cu rămășițele dronei căzute în Brăila. Ce este înscripționat pe ele | FOTO

Au apărut primele imagini cu rămășițele dronei militare care s-a prăbușit în Brăila, în Insula Mare.

20 de ani de la aderarea României la NATO, „cea mai puternică alianţă politico-militară din lume”

S-au împlinit 20 de ani de la aderarea României la NATO, iar responsabilii Apărării și politicienii s-au întrecut în mesaje care evidențiază garanțiile de securitate pe care ni le oferă Alianța în contextul războiului pornit de Rusia în Ucraina.