România - Franța 1-1 în semifinala Fed Cup. Victorie pentru Halep, înfrângere Buzărnescu

62039274
Getty

Echipele României şi Franţei sunt la egalitate, 1-1, în semifinalele Fed Cup, după ce Mihaela Buzărnescu a fost învinsă de Caroline Garcia cu 6-3, 6-3, sâmbătă, la Rouen, în al doilea meci de simplu al confruntării.

Garcia (21 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 26 de minute, în care a controlat ostilităţile în faţa unei adversare, Mihaela Buzărnescu (30 WTA) greşind destul de mult.

Garcia a început excelent şi a condus cu 3-0 şi 4-1, Buzărnescu s-a apropiat la 4-3, dar Garcia şi-a făcut serviciul şi a încheiat primul set pe serviciul româncei, cu 6-3.

În actul secund, cele două jucătoare au mers cap la cap până la 3-3, când Garcia a reuşit break-ul. Franţuzoaica şi-a făcut apoi serviciul, iar apoi a încheiat meciul cu 6-3.

Diferenţa s-a făcut la punctele cu al doilea serviciu, 75% pentru Garcia şi 39% pentru Buzărnescu. La winners, românca a avut 14-13, dar a şi greşit mai mult, 32-25 la erori neforţate.

În primul meci de simplu, Simona Halep a învins-o pe Kristina Mladenovic cu 6-3, 6-1.

Duminică sunt programate alte două meciuri se simplu, Halep - Garcia şi Buzărnescu - Mladenovic, urmate de partida de dublu Irina Begu/Monica Niculescu - Caroline Garcia/Kristina Mladenovic.

Semifinala Franţa - România se joacă pe o suprafaţă de zgură instalată în Palatul Sporturilor Kindarena din Roeun, cu o capacitate de 4.976 locuri, conform informaţiilor furnizate de organizatoarea meciului.

România înfruntă Franţa pentru a doua oară în Fed Cup. Primul meci s-a disputat în 1976, când româncele Virginia Ruzici şi Florenţa Mihai s-au impus cu 3-0 în finala turneului de consolare al competiţiei găzduite la Philadelphia, în SUA.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Olăroiu, imagini unice: arabii au publicat fotografii în care românul e de nerecunoscut
FOTO Olăroiu, imagini unice: arabii au publicat fotografii în care românul e de nerecunoscut
Citește și...
Fed Cup Franța - România. Adversara Simonei Halep în primul meci. VIDEO

Jucătoarea Simona Halep, locul 2 WTA, o va întâlni pe Kristina Mladenovic, numărul 66 mondial, în primul meci al întâlnirii de Fed Cup dintre Franţa şi România, din semifinalele competiţiei.

Denisa Golgotă va evolua în patru finale la CE de gimnastică din Polonia

Gimnasta Denisa Golgotă va evolua în finale la sol, bârnă, sărituri şi individual-compus, în urma concursului de calificări de joi, de la Campionatul European, de la Szczecin (Polonia).

Starea gimnastei care și-a dislocat ambii genunchi. Peste 2 luni urmează să se căsătorească

Gimnasta Samantha Cerio, care și-a rupt ambele picioare, luni, în timpul unui exercițiu la sol, a fost operată.

Recomandări
Nicușor Dan și-a vizitat rudele din Făgăraș, alături de partenera de viață și copiii lor. ”Un moment emoționant” | VIDEO

Președintele Nicușor Dan și-a vizitat sâmbătă rudele din Făgăraș, după ce a participat la slujba de Adormirea Maicii Domnului de la Mănăstirea Dejani. 

Drona doborâtă la Galați venea dinspre Republica Moldova. ”Ce-o vrea Dumnezeu. Jale mare!”

S-a dat alarma în zori în județul Galați, după ce o nouă dronă a intrat în spațiul nostru aerian. 

Motorina standard s-a ieftinit cu 68 de bani. Prețul a coborât sub pragul de 10 lei în unele benzinării

Vești bune pentru șoferi la pompă. De la miezul nopții, prețul motorinei standard a scăzut cu 68 de bani și a ajuns la 10 lei pe litru în unele benzinării.