Pentru prima data dupa 16 ani, nationala de POLO a Romaniei s-a calificat la Jocurile Olimpice

Ultimul update: Sambata 03 Noiembrie 2012 00:47
Data publicarii: Sambata 07 Aprilie 2012 07:30
Tiberiu Negrean

Nationala de polo a Romaniei s-a calificat vineri noaptea la Jocurile Olimpice, dupa ce a invins in sferturile de finala ale turneului preolimpic de la Edmonton, reprezentativa Braziliei, scor 19-8.

Scorul pe reprize a fost 4-0, 5-2, 6-1, 4-5, dupa un meci in care tricolorii s-au impus categoric, iar Brazilia a marcat primul gol abia in minutul 12, iar pana la final a facut doar eforturi disperate sa limiteze proportiile scorului. Din tribune, jucatorii romani au fost incurajati de numerosi suporteri conationali stabiliti in Canada, care au scandat pe toata durata partidei. Finalul partidei a insemnat pentru jucatorii romani imbratisarea tricolorului in bazin si scandarea "Romania!".

Marcatorii tricolori au fost Negrean 4 goluri, R. Georgescu 4, C. Radu 3, Chioveanu 2, Iosep 2, Matei 1, Diaconu 1, Goanta 1, Busila 1.

Conform regulamentului, primele patru clasate la turneul preolimpic de la Edmonton obtin calificarea la Jocurile Olimpice, iar in urma victoriei din sferturi cu sud-americanii, tricolorii vor juca semifinalele, dar ating cel mai important obiectiv, calificarea la Olimpiada dupa 16 ani, la editia din 1996 ocupand locul 11.

Competitia va continua la turneul preolimpic din Canada, Romania urmand sa joace in semifinale cu castigatoarea dintre Macedonia si Spania, sambata.

Tiberiu Negrean Seymour Hersh, jurnalist castigator al premiului Pulitzer

Sursa: Mediafax

Imagine interzisa! Cum a fost distrus unul dintre cele mai sexy sporturi din lume
Google, acuzat ca incaseaza bani din vanzarea ilegala a biletelor pentru Jocurile Olimpice 2012
VIDEO Un robot a fost nominalizat pentru a duce flacara la Jocurile Olimpice din 2012
Simona Halep, Kiki Bertens
Simona Halep domină. Ancheta publicată de New York Times
Simona Halep, prima reacție după retragerea de la Turneul Campioanelor. ”A fost o decizie dificilă”
Simona Halep s-a retras de la Turneul Campioanelor
Simona Halep s-a retras de la turneul de la Moscova: ”E dezamăgitor”
Gimnastă, luată la bataie de antrenor pentru ca nu i-a ieşit un exerciţiu. Imagini ŞOCANTE!
România - Serbia 0-0. Sârbii au ratat un penalti, Tamaș a fost eliminat
Cristian Săpunaru
România - Serbia, la Pro TV. Săpunaru: ”Prefer să jucăm urât şi să câştigăm”
Fiul lui Michael Schumacher, campion european de Formula 3
Ion Ţiriac: Simona Halep nu e pregătită
Mirel Rădoi, după victoria naţionalei de tineret: N-o să ne mai fie ruşine să spunem că suntem din România
Simona Halep, în prima competiție de când a fost diagnosticată cu hernie: „Nu știu cum o să fie”
Lituania 1-2 România în Liga Naţiunilor. Victorie dramatică în prelungiri