Novak Djokovici a castigat pentru a cincea oara turneul Australian Open, dupa ce l-a invins in finala pe Andy Murray

Ultimul update: Miercuri 04 Februarie 2015 06:45
Data publicarii: Duminica 01 Februarie 2015 16:12
Novak Djokovic, finala Australian Open

Tenismanul sarb Novak Djokovici, locul 1 ATP, a castigat pentru a cincea oara turneul Australian Open, impunandu-se duminica, in finala de la Melbourne, in fata britanicului Andy Murray, al saselea favorit, scor 7-6 (5), 6-7 (4), 6-3, 6-0.

Meciul a durat trei ore si 39 de minute.

Djokovici a mai castigat turneul Australian Open in 2008, 2011, 2012 si 2013. Sarbul a devenit primul jucator din era Open care s-a impus la Melbourne de cinci ori.

Pentru Andy Murray a patra incercare de cucerire a trofeului, dupa ce a pierdut si finalele din 2010, 2011 si 2013.

Djokovici si Murray au mai fost adversari de 23 de ori, sarbul impunandu-se de 15 ori si britanicul de opt ori.

Novak Djokovic, finala Australian Open Seymour Hersh, jurnalist castigator al premiului Pulitzer

Sursa: Mediafax

Simona Halep a fost eliminata de Ekaterina Makarova, scor 4-6, 0-6, in sferturile Australian Open. Reactia romancei
Spectacol la final de an, cele mai frumoase lovituri din 2014 in tenisul masculin. VIDEO
Premiera la Roland Garros. Rafael Nadal a castigat al cincilea French Open consecutiv dupa ce l-a invins pe Novak Djokovic
romania - rusia, handbal
România - Rusia 22-28, în semifinalele EURO. Vom juca pentru medaliile de bronz
Simona Halep, desemnată în premieră campioană mondială de ITF
Prima reacție a Cristinei Neagu, după accidentarea din timpul meciului cu Ungaria
Primele declarații după accidentarea Cristinei Neagu: “Mă doare foarte tare”
Handbal România - Ungaria, 29-31. Fetele s-au calificat în semifinale
Anunțul făcut de Lucian Bute pe rețelele de socializare, în această dimineață
Simona Halep
Simona Halep, în finala pentru lovitura anului
Victorie dramatică pentru România în fața Spaniei, la Campionatul European de handbal
Campionatul European de Handbal Feminin, România - Olanda, 24 - 29. Desfășurarea partidei
Cristian Pletea, medaliat cu bronz la CM de juniori, la tenis de masă
Victorie fantastică la Campionatul European de Handbal pentru România.Româncele au șanse la aur
Cristina Neagu, mesaj impresionant în meciul România – Norvegia. Româncele au învins detașat campioana Europei