Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale Australian Open

halep australian open
StirilePROTV

Simona Halep s-a calificat fără probleme în optimile de finală ale turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului.

Simona Halep a învins-o pe muntenegreanca Danka Kovinic cu 6-2, 6-1, sâmbătă, în runda treia la Melbourne.

Halep (30 ani, 15 WTA), cap de serie numărul 14, a câştigat după doar 64 de minute.

Pentru Halep a fost a opta victorie consecutivă din acest an, după titlul obţinut la Melbourne Summer Set 1. Ea are 14 victorii în ultimele sale 15 meciuri jucate.

Începutul meciului cu Kovinic (27 ani, 98 WTA) a fost unul echilibrat, adversara reuşind să câştige primul ghem (singura dată când a fost în avantaj), însă fostul lider mondial s-a impus cu 6-2 în primul set, după patru ghemuri la rând. În actul secund, Halep nu a cedat decât un ghem.

Simona Halep a câştigat turneul Melbourne Summer Set 1: „Hai să continuăm să câștigăm”
Românii vor plăti mai mult dacă dispar aceste produse. Ce a spus ministrul Agriculturii

Halep, finalistă la Australian Open în 2018, a servit excelent, reuşind 3 aşi şi procentaje foarte bune, net superioare adversarei. Simona a avut mai multe lovituri direct câştigătoare, 19-11, şi mai puţine erori neprovocate, 17-25.

Halep şi Kovinic (27 ani, 98 WTA) au avut o singură confruntare, în 2016, în sferturile turneului WTA de la Bucureşti, câştigată cu 6-4, 6-2 de Simona, care îşi adjudeca ulterior titlul (6-0, 6-0 în finala cu Anastasija Sevastova).

Halep şi-a asigurat un cec de 328.000 de dolari australieni şi 240 de puncte WTA.

Halep mai avea o victorie în fața lui Kovinic

Până acum, Simona Halep şi Danka Kovinic s-au mai întâlnit o singură dată, în 2016, în sferturile turneului WTA de la Bucureşti. Campioana noastră a câștigat acel meci în două seturi, scor 6-4, 6-2.

Cu cine va juca Halep în optimi

Adversara Simonei Halep din optimi va fi franţuzoaica Alize Cornet (32 ani, 61 WTA), care a dispus sâmbătă de slovena Tamara Zidansek cu 4-6, 6-4, 6-2, după ce anterior o eliminase pe Garbine Muguruza, a treia favorită.

Cornet conduce în meciurile directe cu Halep cu scorul de 3-1. Singura victorie a româncei a avut loc în 2013, la Sofia, cu 6-4, 6-4. Cornet s-a impus în 2011, în primul tur la Monterrey, cu 7-5, 6-1, în 2014, la Dubai, a profitat de abandonul Simonei la scorul de 6-1, 1-1, iar în 2015 a câştigat la Madrid, în primul tur, cu 7-6 (6), 6-3.

Presa din Spania a reacționat imediat după ce Simona Halep a aflat că joacă cu Paula Badosa în primul meci de la revenire
Simona Halep, după ce s-a calificat în turul 3 la Australian Open: "De când am venit aici, am mâncat numai ouă şi şuncă"

Simona Halep, 30 de ani, locul 15 WTA, s-a calificat, joi, în turul al treilea al turneului Australian Open, primul Mare Șlem al anului.

Simona Halep a câştigat turneul Melbourne Summer Set 1 (WTA 250), dotat cu premii totale de 239.477 de dolari americani, duminică, după ce a învins-o pe rusoaica Veronika Kudermetova, cu 6-2, 6-3.

Evenimentul monden al anului trecut. Simona Halep a spus cel mai important “Da” din viața ei. FOTO&VIDEO

Chiar dacă a fost lider mondial și a câștigat două titluri de Mare Șlem - Roland Garros (2018) și Wimbledon (2019) – pentru Simona Halep, cu siguranță, cea mai mare realizare de până acum este căsătoria cu Toni Iuruc.

Șeful Consiliului European avertizează: Pentru a avea pace, Europa trebuie să se pregătească de război

Europa trebuie să-şi consolideze capacităţile de apărare şi să treacă la o abordare de tipul "economie de război" ca răspuns la ameninţarea reprezentată de Rusia, a declarat luni preşedintele Consiliului European, Charles Michel, citat de Reuters.

Putin, despre alegerile din Rusia: „O campanie electorală civilizată și în deplină concordanță cu legile”

Vladimir Putin și-a sărbătorit luni seară victoria electorală în Piața Roșie, înțesată de ruși. Liderul de la Kremlin a marcat cu o baie de mulțime și împlinirea a zece ani de la anexarea ilegală a Crimeei.

Bani europeni pentru înființarea centrelor de colectare, refuzați de primării. Câmpurile au devenit „magnet” pentru deșeuri

Peste 1.900 de primării ar fi putut să ia bani europeni prin PNRR pentru înființarea așa-numitelor centre de colectare cu aport voluntar.