Viitori profesori, prinsi la examene cu trusa de copiat la titularizare

×
Publicitate

Nu trebuie sa ne miram ca scolile s-au transformat in fabrici de someri, daca cei care ar trebui sa ne pregateasca elevii se prezinta la examene cu trusa de copiat.

La concursul de titularizare de miercuri, unii dintre cei care ar putea fi viitorii dascali ai Romaniei au fost eliminati din concurs, dupa ce au fost prinsi cu fituici sau cu dispozitive complicate.

Rezultatele din 2009 vorbesc de la sine: aproape jumatate dintre candidati n-au reusit sa treaca.

Din nefericire pentru unii, un aparat special a dat in vileag cativa trisori, care la anul ar putea foarte bine chiar sa devina dascali in Galati. Unul vrea sa se faca invatator, celalalt - profesor de informatica. Le-a stricat insa socotelile inspectorul scolar care a stiut ca nu arunca banii daca plateste 50 de euro pe aparatul care depisteaza dispozitivele de tip hands-free.

Si in Brasov sau Bucuresti mai multi candidati au fost eliminati din sali dupa astfel de episoade. Cei care au ramas in concurs se bat pentru posturile de invatatori, profesori de limba romana, de educatie fizica sau maistri.

Iar cele mai putin cautate catedre sunt cele de educator, profesor de informatica sau de limba germana. Nu doar cei care au fost prinsi la copiat au venit nepregatiti la examen.

Din cei aproape 50.000 care s-au inscris special pentru posturile de titulari, aproape 20% s-au razgandit in ultima clipa si nu au mai venit deloc.

Altii au parasit sala, sub diverse pretexte, dupa ce au vazut subiectele. Au preferat astfel sa lase foaia goala, sa figureze la final ca absenti si sa scape astfel de rusinea unei note mici.

Rezultatele le vor afla vineri. Cei care nu vor reusi sa ia cel putin nota sapte, nu au dreptul la un post titularizabil, insa pot deveni suplinitori daca au luat macar nota cinci.

Articol recomandat de sport.ro
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Citește și...
Trăim ”pe datorie” până la sfârșitul anului. România a consumat de o lună toate resursele pe care i le-a alocat Pământul

De astăzi, omenirea trăiește „pe datorie” față de natură. Am consumat deja toate resursele pe care Pământul le poate regenera într-un an, iar până la finalul lui 2026 vom folosi din „economiile” planetei. 

O postare a Poliției Române a generat o dezbatere națională: „Semnalizăm sau nu la intrarea în sensul giratoriu?"

O postare a Poliției Române a generat o dezbatere în viteză printre șoferi: semnalizăm sau nu atunci când intrăm în sensul giratoriu? 

Situație critică pentru energia nucleară și în Ungaria. Românii sunt rugați să-și reducă voluntar consumul de electricitate

Ungaria urmează să-și oprească, pentru prima dată în istorie, centrala nucleară din Paks, care asigură jumătate din necesarul de energie al țării, din cauza nivelului apei. În România, oamenii sunt rugați să consume mai puțină electricitate. 

Recomandări
Situație critică în Ceuta. Spania estimează că 49.000 de migranți au intrat în exclavă în ultimele 24 de ore | GALERIE FOTO

Ministerul de Interne al Spaniei a declarat vineri că, potrivit estimărilor sale, aproximativ 49.000 de migranți au intrat în exclava iberică Ceuta, în ultimele 24 de ore, venind în valuri pe mare și pe uscat din Maroc, transmite Reuters.

Criza politică se prelungește până în toamnă. Surse PSD: Nicușor Dan ar urma să desemneze premierul în septembrie

Criza politică cauzată de demiterea Guvernului Bolojan s-ar putea extinde până în toamnă. Președintele Nicușor Dan ar urma să desemneze un nou premier abia în septembrie, susțin surse din PSD pentru Știrile ProTV.ro.

Ce se întâmplă în spitale după suspendarea grevei generale. Mesajul transmis de Sanitas

Federația Sanitas anunță suspendarea grevei generale din sistemul de sănătate, pentru a le da politicienilor șansa de a relua negocierile privind noua lege a salarizării.