Tehnologia 3D te poate ajuta sa-ti invingi fobiile

×
Publicitate

Tehnologia 3D, care strange milioane de oameni in cinematografe, are efecte nebanuite si in medicina, sunt de parere specialistii din Cluj.

 

Acestia au investit peste 1 milion de dolari intr-un soi de cub, controlat de un calculator ultraperformant. Cu ajutorul unor imagini, pacientul invata treptat sa isi invinga frica sau depresia.

Tinca, de exemplu, are 22 de ani si de mai bine de sapte se teme de inaltime. Profesorii Facultatii de Psihologie din Cluj i-au spus ca are toate sansele sa scape de aceasta teama. Dupa 12 sedinte in cubul Neo, ar putea urca si in varf de munte.

Practic, cei patru pereti verticali ai cubului sunt niste ecrane, pe care sunt proiectate imagini cu trimitere la fobiile fiecarui pacient. Tehnologia 3D ajuta ca lucrurile sa para reale.

Cubul Neo are camere cu infrarosu, care proiecteaza imaginile in functie de felul in care se misca pacientul. Daca omul face un pas in spate, ecranul vine dupa el.

O singura sedinta de terapie costa intre 50 si 80 de lei.

Articol recomandat de sport.ro
Diletta Leotta susține fosta adversară a României la Mondial! | GALERIE FOTO
Diletta Leotta susține fosta adversară a României la Mondial! | GALERIE FOTO
Citește și...
Șeful CC: Nu ne dezbărăm să-i ajutăm și pe ăia mai înstăriți și pe ăia mai puțin înstăriți. La mulți, 100 lei în plus e nimic

Măsura de reducere a accizei la carburanţi este sub-optimală, iar acesta e stilul nostru de care nu reuşim să ne dezbărăm, în care încercăm să-i ajutăm pe toţi - şi pe cei mai înstăriţi şi pe cei mai puţin înstăriţi, a declarat Bogdan Chirițoiu.

Bărbați arestați pentru încălcarea ordinelor de protecție. Unul a ajuns după gratii chiar dacă a fost chemat de către victimă

Doi bărbați au fost arestați după ce poliția i-a prins când încălcau ordinele de protecție emise de instanțe în apărarea familiilor agresate. Este vorba despre un bărbat din Turda și unul din Craiova.

Județul în care poliția e atât de harnică, încât nu mai are unde să țină infractorii. Îi trimite la centre de arest din țară

Mai mulţi reţinuţi din Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă al IPJ Buzău au fost introduşi în alte centre de arest din ţară, după ce spaţiile de detenţie au fost ocupate la maximum, în contextul unui număr ridicat de persoane cercetate penal.

Recomandări
Moțiunea de cenzură PSD-AUR împotriva Guvernului Bolojan a fost depusă la Parlament. Au fost strânse semnăturile

Moţiunea de cenzură iniţiată de grupurile parlamentare PSD, AUR şi PACE - Întâi România a fost depusă marţi la Parlament.

Detalii din culisele elaborării moțiunii de cenzură PSD-AUR: Cum au amplificat episodul „șobolanii”

PSD, AUR și PACE au anunțat că vor depue marți la Parlament moțiunea de cenzută împotriva Guvernului Bolojan. În cadrul pregătirii moțiunii, inițiatorii au operat modificări semnificative de formulare în textul documentului.

Parlamentul European a votat pentru ridicarea imunităţii eurodeputatei Diana Şoşoacă. Reacția ei: „Și-au bătut joc de lege”

Parlamentul European a votat marţi pentru ridicarea imunităţii eurodeputatei Dianei Iovanovici Şoşoacă pentru toate presupusele infracţiuni pentru care este anchetată în România.