Statul nu-si permite sa plateasca bone

×
Publicitate

Daca aveti un copil si va puneati toate sperantele ca statul o sa va plateasca o bona, mai bine cautati o alta varianta. Si asta pentru ca, proiectul initiat de Ministerul Muncii nici n-a ajuns in Parlament.

Daca va fi totusi votat, autoritatile se angajeaza sa gaseasca bone pentru toti juniorii care au intre trei luni si 11 ani. Este o promisiune aproape imposibil de onorat, avand in vedere, ca sunt aproximativ trei milioane de copii in aceasta situatie.

Pana la punerea in aplicare a proiectului, parintii cauta disperati solutii. Iar pe principiul "cine nu are batrani, sa-si cumpere", cele sigure variante raman bunicii. Sau, de ce nu bisercile. Se intampla in Targu Mures, unde biserica greco-catolica s-a transformat in gradinita pe timpul verii.

Pana in 2010, Romania ar trebui sa asigure servicii de ingrijire pentru 90 % dintre copiii care au pana in trei ani si pentru 30 % dintre cei care au 11. Ca sa avem bone platite de stat, initiativa ministerului muncii are nevoie de avizul celor de la educatie si finante plus de votul parlamentului.


Articol recomandat de sport.ro
Vladimir Putin exultă: „Toate restricțiile au fost ridicate!”
Vladimir Putin exultă: „Toate restricțiile au fost ridicate!”
Citește și...
Sistem nou pentru reabilitarea clădirilor degradate din București. Proprietarii ar urma să primească înapoi banii cheltuiți

Primăria Capitalei propune un nou sistem pentru reabilitarea clădirilor degradate din zonele protejate. Imobilele ar urma să fie inventariate, lucrările prioritizate, iar proprietarii ar putea primi o parte din bani pentru lucrări. 

Cum au ajuns fermierii români să iasă pe pierdere chiar și într-un an cu suprarecoltă. Oamenii nu le iau pepenii nici gratis

În faţa unei suprarecolte de pepeni, unii cultivatori fluieră a pagubă în loc să calculeze profitul. 

Mii de oameni au fost puși să aleagă: 50.000 euro pe loc sau să dea cu banul pentru 1.000.000. Răspunsul e programat biologic

Marea majoritate a oamenilor ar alege să primească pe loc 50.000 de euro în loc de a da cu banul pentru șansa de 50/50 de a câștiga în schimb 1.000.000, potrivit unui amplu studiu. Bărbații sunt însă de două ori mai dispuși decât femeile să riște. 

Recomandări
A doua zi de grevă în spitale. Solidaritatea Sanitară avertizează: Angajații riscă să ajungă victime ale jocului politic

Este a doua zi de grevă generală în spitalele din România. Preşedintele Federaţiei Sanitas, Iulian Pope, a anunţat, după discuţiile de la Ministerul Sănătăţii pe tema legii salarizării, că greva din sistemul de sănătate va continua şi miercuri.

Escaladare în Orientul Mijlociu după un „atac-surpriză” al Iranului. SUA și Arabia Saudită au răspuns cu lovituri comune

Armata SUA a interceptat rachete balistice lansate de Iran în cadrul unei tentative de „atac surpriză” asupra forţelor americane din Orientul Mijlociu, a anunţat marţi Comandamentul Central al SUA. 

Cod galben de caniculă în 7 județe. Nici noaptea nu vom scăpa de căldură. Unde va fi cel mai cald

Canicula începe să se instaleze din nou în România. Meteorologii ANM au emis o avertizare pentru regiunile din vestul și sud-vestul țării, pentru perioada 30 iulie - 3 august.