S-a deschis sezonul de pescuit. Tarifele pentru o zi pe lac lângă Capitală

×
Publicitate

A fost fir întins pentru pescarii amatori care au umplut marți de undite malurile bălţilor din întreaga ţară.

Sezonul de pescuit a început în forţă, cu sute de kilograme de pește scoase din adâncuri, spre fala pasionaţilor şi mulţumirea proprietarilor de lacuri. O zi de dat la pește costă între 80 şi 100 de lei, taxa în care este inclusă şi o parte din captură.

”Sunt trei tarife: unul pentru pescuit fără reţinere, care este 50 de lei. Prinzi peştele, îl pupi şi îi dai drumul. Mai sunt încă două taxe de 80 şi 100 de lei, unde pescarul poate pleca acasă cu 5, respectiv 6 kilograme de peşte”, explică administratorul unui lac.

Instrucţia începătorilor se face gratuit.

Dotarea minimă pentru o ieşire la pescuit costa cam 200 de lei, dar e obligatoriu să vii cu răbdarea de-acasă. Şi nu toate doamnele doresc să păzească o undiţă din zori şi până seara. La Tâncăbesti există o soluţie ca timpul să treacă mai ușor: o plimbare prin câmpul de narcise. Poţi să le şi culegi, iar la plecare domnii galanţi achită braţul de flori.

La Baloteşti a fost mare belşug de roşioare, crapi, bibani şi caraşi. Cei care nu se dau duşi după o singură zi se pot caza în căsuţe şi vile.

”Dacă vor să rămână de la 24-48 de ore, de la 260 la 400 de lei, cea mai elegantă, cu jaccuzzi”, ne spune administratorul.

Sunt şi proprietari de complexe turistice care au pus în pachetul turistic peştele proaspăt şi maşinile vechi de 40-50 de ani.

SPrimul concurs de pescuit amator din sezon va avea loc weekendul viitor.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
Citește și...
Idei pentru mese ușoare după Paște. Cum se prepară salata Halloumi

Paştele, cu toate excesele sale alimentare a trecut, şi nu puţini sunt aceia, care simt nevoia, să ia măsuri.

Trei muncitori intoxicați cu substanțe necunoscute la groapa ecologică de gunoi din Mureș

Incident nefericit la groapa ecologică de gunoi a judeţului Mureş. Trei muncitori au ajuns la spital intoxicaţi cu substanţe necunoscute de la un decantor al depozitului. Doi dintre ei sunt în stare gravă.

Soluțiile la care au apelat românii ca să rămână în formă de Paște

După ore în şir petrecute printre fripturi şi cozonaci, piscinele, parcurile, SPA-urile sau sălile de fitness au fost pline de cei pe care îi mustra conştiinţa.

Recomandări
Ultimul efort pe Legea salarizării. Nicușor Dan și partidele fostei coaliții, noi discuții pentru salvarea banilor din PNRR

Liderii partidelor din fosta coaliție de guvernare vor discuta, din nou, astăzi, cu președintele Nicușor Dan, cu privire la Legea salarizării în sectorul public, după ce cu o zi în urmă dezbaterea s-a încheiat fără nicio concluzie.

ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.