Petreceri terifiante de Halloween pe plaiurile mioritice

×
Publicitate

Se anunta un week-end cu petreceri terifiante pentru cei care au importat sarbatoarea americana Halloween. Noaptea care vine este noaptea spiritelor malefice.


Asa ca foarte multi turisti au luat drumul muntelui pentru a ajunge pe taramul lui Dracula.

Patronii de pensiuni au pregatit pachete turistice de doua zile. Halloween-ul costa in jur de 350 de lei - bani in care intra cazarea, masa si petrecerea in sine. Noaptea va fi stropita cu Bloody Mary si vin rosu romanesc.

In Castelul Groazei din Bran, cu doar 10 lei, turistii au parte de vampiri si dovleci fermecati. Mai mult, vremea se anunta excelenta - motiv in plus pentru turisti sa aleaga muntele. E soare si cer senin, iar temperaturile vor fi chiar mai ridicate decat valorile normale pentru aceasta perioada.

Pregatiri de Halloween se fac si in alte parti ale tarii. In Bistrita, strazile orasului au rasunat joi seara de strigatele tinerilor care au alungat spiritele rele intr-un Festival al Bostanilor, dupa model american. Sute de elevi s-au imbracat in costume fanteziste, si-au pus masti si au cioplit din greu ca sa faca traditionalii dovleci iluminati.

Articol recomandat de sport.ro
„UE și Ucraina au înjunghiat Rusia pe la spate!” E alertă la Moscova după ultima lovitură a Occidentului
„UE și Ucraina au înjunghiat Rusia pe la spate!” E alertă la Moscova după ultima lovitură a Occidentului
Citește și...
Salvatorii de pe mare au protestat față de noua lege a salarizării: „Cam 4.000 lei în mână. Doi oameni pe o navă fac salvare”

Cei care au intervenit marți să salveze echipajul de pe nava GAS Lisbon, în largul mării, la Sulina, dar și colegii lor, au protestat la Constanța.

Grav afectați de seceta din 2025, fermierii români vor primi despăgubiri de 15 milioane de euro. Când vor intra banii UE

Comisia Europeană a adoptat Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2026/1698, prin care alocă un sprijin financiar de urgență fermierilor din cinci state membre afectate de fenomene climatice nefavorabile: Croația, Cipru, Portugalia, România și Slovenia.

Federaţiile din educaţie anunţă că refuză să participe la ”aşa-zisele” discuţii pe tema legii salarizării: ”Negocieri false”

Federaţiile din educaţie au anunţat că refuză să participe la ”aşa-zisele” discuţii pe tema legii salarizării, care erau programate joi, 23 iulie, la Ministerul Muncii.

Recomandări
Ambasadorul rus a mers la Ministerul de Externe: I s-au prezentat fragmente ale dronei distruse pe teritoriul României

Vladimir Lipaev, ambasadorul Federației Ruse la București a ajuns, luni, la sediul Ministerului Afacerilor Externe, după ce a fost convocat ca urmare a incidentelor cu drone care au încălcat spațiul aerian al României.

Sesiune extraordinară în Parlament: Măsuri pentru ieftinirea carburanților, TVA de 9% la locuințe până la 30 septembrie

Parlamentul a intrat de luni într-o sesiune legislativă extraordinară. Pe agenda aleșilor se află mai multe proiecte esențiale pentru îndeplinirea jaloanelor din PNRR, dar și proiectul de lege pentru programul SAFE.

Grevă generală în Sănătate de marți, 28 iulie. Sanitas acuză presiuni și intimidări asupra angajaților care protestează

Liderii sindicali ai Federaţiei Sanitas reclamă „presiuni asupra angajaţilor”, în contextul în care, începând de marţi, angajaţii din Sănătate declanşează greva generală pe termen nelimitat, în semn de protest faţă de legea salarizării