Pe ce se bazeaza Gabriela Firea cand promite transport public gratuit. Gorghiu: Efectele sunt nocive pentru toti

Gabriela Firea

Primarul ales al Capitalei, Gabriela Firea, sustine ca, intr-un interval de timp rezonabil, transportul in comun va deveni gratuit in Bucuresti, dupa indeplinirea catorva conditii.

"In ciuda declaratiilor politice care combat proiectul meu pentru ca transportul public sa devina o alternativa viabila la calatoria cu autoturismul personal - ca o prima solutie la traficul sufocant -, voi demonstra ca ce propun este corect si in interesul tuturor bucurestenilor. Am afirmat si intaresc faptul ca voi aplica aceste masuri intr-un timp rezonabil", mai afirma Firea intr-un comunicat remis vineri News.ro.

Ea spune si care sunt primele masuri pe care le are in vedere.

"Pasii sunt urmatorii: banda proprie pentru autobuzele RATB, taxi si salvari/pompieri, completarea flotei regiei cu inca minimum 300 autobuze - cele care acum exista dar nu au piese -, continuarea procesului de transformare a regiei in societate comerciala a municipalitatii pentru a putea atrage fonduri europene necesare modernizarii, curateniei in autobuze, siguranta calatorilor, aer conditionat vara, gratuitate, pentru inceput, inainte si dupa varfurile orare de trafic", enumera Firea.

Gabriela Firea sustine, totodata, ca angajatii RATB nu au de ce sa se ingrijoreze.

Citește și
statie metrou Bucuresti
Se reintroduc cartelele comune pentru Metrorex si RATB. Ce se va intampla cu linia de metrou spre Aeroportul Otopeni

"Eu vreau sa creez locuri de munca, nu sa contribui la cresterea somajului. Toate aceste masuri inseamna o buna guvernare locala. Cei care sunt impotriva fac politica, nu administratie. Eu vreau rezultate pentru bucuresteni si, la fel ca in campanie, nu voi polemiza cu nimeni, voi fi doar in dialog cu locuitorii Capitalei", mai declara primarul ales al Capitalei.

Castigatoarea alegerilor la Primaria Capitalei, Gabriela Firea, a anuntat ca va gasi solutia cea mai potrivita pentru ca transportul public in Bucuresti sa fie gratuit, precizand ca personalul RATB care vinde bilete nu va fi disponibilizat.

"Modernizarea transportului public este o prioritate pentru mine, precum si imbunatatirea conditiilor pentru biciclisti. Voi gasi caile economice cele mai potrivite pentru ca transportul public sa fie gratuit, intr-un timp rezonabil, tocmai pentru a incuraja cat mai multi bucuresteni sa il foloseasca", a afirmat Gabriela Firea.

Copresedintele PNL Alina Gorghiu a comentat, joi, intr-o postare pe Facebook, initiativa noului primar al Capitalei, Gabriela Firea, de a asigura gratuitate pe transportul public in comun in Capitala, precizand ca liberalii vor vota impotriva acestei initiative populiste, cu toate riscurile, iar pomana lui Dragnea si Firea inseamna, de fapt, autobuze si tramvaie proaste in continuare.

"In cazul de fata, efectele sunt nocive pentru toti bucurestenii. Această gratuitate va fi platita, pana cand se va constata de catre toti falimentul RATB: si de catre cei care merg cu autobuzul sau tramvaiul, si de catre soferi, pietoni ori bicilisti pentru ca toti platim impozite si pentru ca serviciile publice nu pot fi gratuite, intr-o economie functionala", considera Gorghiu.

Potrivit acesteia, este evident ca "gratuitatea transportului in comun nu va duce nici la o aerisire a traficului - un alt argument subred al PSD".

"Nu e nevoie de prea multa logica pentru a intelege ca oamenii care merg cu masina nu o fac pentru ca este mai ieftina benzina decat o calatorie RATB. Si ei, si ceilalţi au nevoie de transport public de calitate, de autobuze si tramvaie moderne, neaglomerate si care sa vina repede si la timp in statii. Asa este peste tot in lumea civilizata, asa se pot oferi conditii decente de transport si trafic", a adaugat Gorghiu.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Citește și...
Gabriela Firea promite ca transportul public in Capitala va fi gratuit:
Gabriela Firea promite ca transportul public in Capitala va fi gratuit: "Nu inseamna ca personalul RATB va ramane pe drum"

Castigatoarea alegerilor la Primaria Capitalei, Gabriela Firea, a anuntat ca va gasi solutia cea mai potrivita pentru ca transportul public in Bucuresti, precizand ca personalul RATB care vinde bilete nu va fi disponibilizat.

Se reintroduc cartelele comune pentru Metrorex si RATB. Ce se va intampla cu linia de metrou spre Aeroportul Otopeni
Se reintroduc cartelele comune pentru Metrorex si RATB. Ce se va intampla cu linia de metrou spre Aeroportul Otopeni

Bucurestenii vor avea din nou acces, in acest an, dupa o pauza de aproape doi ani, la cartele comune de calatorii pentru Regia Autonoma de Transport Bucuresti (RATB) si Metrorex, promit autoritatile.

RATB face un pas mic pentru a comunica mai usor cu calatorii. Cum veti putea afla mai usor informatii despre trasee
RATB face un pas mic pentru a comunica mai usor cu calatorii. Cum veti putea afla mai usor informatii despre trasee

Regia Autonoma de Transport Bucuresti comunica mai usor cu calatorii, incepand de azi.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii
Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii

Premierul Ilie Bolojan critică indemnizațiile de 27.000 de lei de la Aeroporturi București, numindu-le „o batjocură” în lipsa unor rezultate.