Invatamant obligatoriu de 13 ani, bac schimbat, eliminarea tezelor unice

×
Publicitate

Dar si o altfel de admitere la liceu. Acestea sunt modificarile din educatie stabilite de sindicate si minister. Primul capitol, cel al invatamantului pre-universitar s-a incheiat asadar. Urmeaza "studiile superioare".

Aici se propune desfiintarea formelor de invatamant la distanta si inlocuirea lor cu un invatamant la distanta cu frecventa redusa.

Si vor exista cinci forme de masterat, in loc de trei cate sunt in prezent.

Examene noi:

La finalul clasei a patra se va da un test de aptitudini.

La sfarsitul clasei a opta, o testare nationala. Asta inseamna ca admiterea la liceu se va face cu media obtinuta din nota la acesta testare si media anilor V-VIII.

Bac modificat

Bacalaureatul se modifica si el si va avea doar trei probe scrise. Insa pentru a putea intra in bac elevul trebuie sa treaca de alte trei probe orale (limba si literatura romana/materna, o limba straina si competente digitale), care se vor da in timpul clasei a 12-a. Evaluarea la probele orale se va face cu admis/respins.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
Mesajul de la Paris care i-a șters zâmbetul de pe buze lui Vladimir Putin
Mesajul de la Paris care i-a șters zâmbetul de pe buze lui Vladimir Putin
Citește și...
Un septuagenar a fost prins conducând cu peste 170 de kilometri pe oră, pe centura oraşului Târgu Jiu, unde limita este 90

Un septuagenar din judeţul Dolj a fost prins conducând cu peste 170 de kilometri pe oră, pe şoseaua de centură a municipiului Târgu Jiu. 

Studiu: Peste jumătate dintre tineri amână deciziile majore. „Maybe later” – filosofia Generației Z. „Treptat e cel mai bine”

Spiritul de aventură nu mai este un atribut al tinereții, ci mai degrabă precauția, arată un sondaj recent realizat la nivel global.

Studiu: Natalitatea în Europa, în scădere accelerată. Cercetătorii indică rolul neașteptat al telefoanelor mobile

Rata natalității din Europa continuă să scadă de mai mulți ani, iar cercetătorii explorează tot mai multe explicații pentru acest fenomen. 

Recomandări
Cum ar putea fi afectați românii cu credite de ancheta Consiliului Concurenței privind ROBOR. Explicațiile unui analist

O amendă record pentru sectorul bancar a fost anunțată de Consiliul Concurenței. Instituția a sancționat 10 bănci, cele mai mari din România, pentru înțelegeri privind stabilirea indicelui ROBOR. 

România cere explicații, ”cu dovezi”, de la Ucraina despre drona explodată în Portul Constanța. Întrebările adresate

Ministrul interimar al Apărării Naţionale, Radu Miruţă, afirmă că s-a adresat verbal şi scris omologului său ucrainean, Mihailo Fedorov, în urma exploziei dronei maritime, în portul Constanţa. 

Încep negocierile pentru susținerea Guvernului Tomac. Cine sunt tehnocrații care ar putea fi propuși în viitorul Cabinet

Premierul desemnat Eugen Tomac începe astăzi discuţiile cu partidele parlamentare pentru susţinerea Cabinetului său tehnocrat. Tomac are 10 zile de la nominalizarea sa de către președinte pentru prezentarea în Parlament în vederea votului de învestitură.