Hristos s-a inaltat! Sarbatoare mare pentru crestinii ortodocsi!

×
Publicitate

Zi de sarbatoare pentru crestinii ortidocsi si greco-catolici: Inaltarea Domnului, la 40 de zile dupa Inviere si totodata ziua pomenirii eroilor neamului.

Toate bisericile si manastirile oficiaza slujbe speciale pentru pomenirea romanilor cazuti pe campurile de lupta si se organizeaza ceremonii si la monumentele comemorative.

In popor, Ziua Inaltarii poarta si numele de Ispas. In unele regiuni se sarbatoresc "Mosii de Ispas", casele si mormintele se impodobesc cu crengi verzi, se fac pomeni pentru morti si sunt marcate vitele.

Este totodata ultima zi cand se mai pot inrosi oua si in care se mai foloseste salutul pascal "Hristos a inviat", mai ales in forma adaptata "Hristos s-a inaltat".

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Sandra Mutu, apariție fermecătoare: „Cea mai frumoasă”
FOTO | Sandra Mutu, apariție fermecătoare: „Cea mai frumoasă”
Citește și...
„Fac mâncare și calc pentru ea”. 65% dintre bărbații tineri sunt dispuși să ajute partenera în casă, dar o și controlează

Bărbații tineri sunt dispuși să renunțe la mentalitatea tradițională conform căreia doar partenerele de viață trebuie să muncească în casă. 

Dacia Hipster, pe străzile Parisului. Francezii au fost cuceriți: ”Cool și futurist, îmi place la nebunie!” | VIDEO

Dacia Hipster, micuța mașină complet electrică ce urmează să fie lansată în 2027, a fost scoasă pe străzile din Paris pentru a testa reacția trecătorilor, iar francezii s-au arătat cuceriți de noul concept car. 

Cum a încercat un profesor din Alba să seducă o adolescentă de 15 ani. Mesajele au ajuns la polițiști

Un profesor de sport în vârstă de 32 de ani din județul Alba este cercetat penal sub control judiciar după ce ar fi abordat online o adolescentă de 15 ani pe care ar fi încercat să o convingă să întrețină relații intime cu el. 

Recomandări
România a încasat peste 9 miliarde de euro după aproape 5 ani de PNRR. Ce fonduri mai poate atrage

România a ajuns la peste 9 miliarde de euro primite prin PNRR, după ce a patra cerere de plată a fost aprobată integral. Programul care se desfășoară de aproape 5 ani ar urma să se termine pe 31 august 2026.

Cod roșu de caniculă în aproape toată țara. Temperaturile ajung până la 41 de grade

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, sâmbătă, o nouă avertizare Cod roșu de caniculă extremă, valabilă de luni dimineața până miercuri, în trei sferturi din țară, inclusiv în București.

Ultimele zile de negocieri pentru un nou Guvern înainte de vacanța parlamentarilor. Blocaj între PSD, PNL și USR

Sesiunea parlamentară se încheie curând, așa că am putea avea un guvern nou abia la toamnă. Până acum, partidele nu au reușit să găsească o formulă de guvernare, iar prăpastia dintre ele se adâncește pe zi ce trece.