Dacia Sandero a obtinut trei stele la testele EuroNCAP!

60202981

Organismul european independent care realizeaza teste de impact pentru determinarea gradului de siguranta al masinilor noi a dat publicitatii rezultatele obtinute la ultime testari.


Ultimul model de Dacie scos de producatorul autohton a devenit cea mai sigura Dacie, obtinand trei stele din cinci pentru protectia pasagerilor, patru stele in cazul ocupantilor copii si o stea pentru siguranta pietonilor.

EuroNCAP testat in cazul Daciei Sandero atat modelul fara pachetul de siguranta, cat si pe cel care are elemente de protectie suplimentare. Rezultatele lui Sandero se apropie de cele obtinute de Logan, care s-a ales cu trei stele din cinci posibile in cazul protectiei pasagerilor copii.

Potrivit EuroNCAP, in cazul impactului frontal, habitaclul lui Sandero a ramas nedeformat, cu toate ca unele puncte de sudura de la baza montantilor parbrizului au cedat. Deasemenea, din cauza unor componente ale bordului, femurii si genunchii soferului si pasagerului din dreapta pot fi afectati.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Olăroiu, imagini unice: arabii au publicat fotografii în care românul e de nerecunoscut
FOTO Olăroiu, imagini unice: arabii au publicat fotografii în care românul e de nerecunoscut
Citește și...
Vaccinarea impotriva cancerului de col uterin, un esec inca din fasa?

Dupa discutii aprinse, dar si reticienta din partea unora dintre parinti, miercuri au fost vaccinate impotriva cancerului de col uterin primele eleve de clasa a patra. Cine optat pentru administrarea serului si-a insotit copilul in cabinetele scolare.

Un drum national a fost inchis si pe celelalte se circula cu dificultate!

Aceasta este situatia in judetul Harghita, unde de mai bine de trei ore ninge abundent, stratul de zapada fiind deja 20 de centimetri.

Nu va aventurati in Muntii Fagaras! Pericol de avalanse la Balea Lac

Salvamontistii din Sibiu ii avertizeaza pe iubitorii muntelui ca drumetiile montane in zona Balea Lac trebuie evitate in aceasta perioada.

Recomandări
Ministrul Economiei somează șefii Avioane Craiova: Nu mai întârziați livrările către Armată, purtați-vă ca o companie privată

Ministrul Economiei, Irineu Darău, a somat conducerea companiei de stat Avioane Craiova să nu mai întârzie livrările către Armată și să se comporte ca o companie privată, cu mai mult spirit antreprenorial și competență.

Drona doborâtă la Galați venea dinspre Republica Moldova. ”Ce-o vrea Dumnezeu. Jale mare!”

S-a dat alarma în zori în județul Galați, după ce o nouă dronă a intrat în spațiul nostru aerian. 

Motorina standard s-a ieftinit cu 68 de bani. Prețul a coborât sub pragul de 10 lei în unele benzinării

Vești bune pentru șoferi la pompă. De la miezul nopții, prețul motorinei standard a scăzut cu 68 de bani și a ajuns la 10 lei pe litru în unele benzinării.