A reusit sa-i doneze fiicei ei un rinichi, in ciuda legilor noastre absurde

×
Publicitate

UPDATE: S-a facut dreptate in cazul unei paciente internate in stare critica la Fundeni. Femeia avea nevoie de un transplant de rinichi si mama ei din Chisinau i-a sarit in ajutor.

Operatia nu s-a facut insa multa vreme, pentru ca in cazul in care donatorul are alta cetatenie trebuie sa plateasca 10.000 de euro, conform legilor romanesti. Joi, medicii nu au riscat sa o piarda pe tanara si au programat-o pentru interventie.

Dincolo de avize si de birocratie, pentru chirurgi a contat doar ca starea pacientei se agrava vizibil. Asa ca joi dimineata au intrat in sala.

Prima a fost pusa pe masa de operatie mama, care este din Republica Moldova. De la aceasta medicii au prelevat rinichiul drept, pe care i l-au pus fiicei cu insuficienta renala cronica.

Interventia s-a incheiat dupa 3 ore si nu au aparut probleme.

Ministerul Sanatatii si Casa de Asigurari cauta inca o rezolvare pentru ca statul sa dea totusi banii pentru acest transplant, chiar daca donatorul nu are cetatenie romana.

Cele doua paciente, mama si fiica sunt in reanimare pentru a-si reveni din anestezie. Medicii spun ca rinichiul mamei acum aflat la fiica si-a reluat functia. Cele 2 femei vor ramane in spital minim doua saptamani.

Fundatia pentru Urologice a clinicii de transplant renal de la Fundeni va achita probabil peste doua saptamani aproape 10.000 de euro.

Adica va plati costurile de prelevarea a rinichiului, de spitalizare, dar si investigatiile pentru mama donatoare. In plus, daca femeia in varsta de 60 de ani va avea nevoie si de medicatie suplimentara si aceasta va fi suportata de fundatie.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Pentru o scadere ponderala nu renuntati la grasimi sau la carbohidrati!

Renunt aproape de tot la grasimile periculoase sau la carbohidati? Iata dilema multor persoane care se hotarasc sa slabeasca. Medicii australieni au incercat sa lamureasca problema.

Angajatii la privat fac ore suplimentare neplatite pentru a-si pastra jobul

Angajatii din companiile private sunt dispusi sa munceasca in plus, fara a mai fi platiti pentru acele ore suplimentare.

Containere special amenajate pentru nevoiasi langa Spitalul Universitar

Pentru a doua iarna la rand, cei care isi fac veacul pe strazile Capitalei se vor putea refugia in containere special amenajate pentru ei, atata vreme cat urmeaza regula casei: intri seara, pleci dimineata la prima ora.

Recomandări
Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Cum vor fi împărțite cele 16,6 miliarde de euro din SAFE. Guvernul a aprobat repartizarea fondurilor

Guvernul a aprobat joi repartizarea fondurilor din Instrumentul „Acțiunea pentru securitatea Europei" (SAFE). Peste 16,6 miliarde de euro pentru securitatea Europei vor ajunge în România.

Sentința care ar fi blocat ROMATSA și traficul aerian din România, anulată printr-o decizie definitivă. S-a implicat și CSAT

Traficul aerian din România se poate desfășura normal, în urma deciziei Instanței Supreme, pentru că ROMATSA nu și-a pierdut certificatul de furnizor de servicii de trafic aerian.