Traian Basescu a semnat decretul prin care il numeste pe Victor Ponta ministru la Justitie

61249413

Presedintele Traian Basescu a semnat, joi, decretele prin care se constata incetarea mandatului Monei Pivniceru in fruntea Ministerului Justitiei si prin care functia de ministru al Justitiei este preluata, interimar, de premierul Victor Ponta.

Presedintele Basescu a semnat, joi, decretul prin care se ia act de demisia Monei Pivniceru, ministrul Justitiei, si se constata incetarea functiei acesteia de membru al Guvernului, informeaza Presedintia.

De asemenea, Basescu a semnat si decretul prin care se desemneaza Victor Ponta, prim-ministru, ca ministru interimar al Justitiei.

Premierul Victor Ponta a anuntat ca, in calitate de ministru interimar al Justitiei, intentioneaza sa se intalneasca la inceputul saptamanii viitoare cu presedintele Traian Basescu, iar marti sa discute si cu sectia de procurori a CSM despre noii procurori
pentru sefia Parchetului si a DNA.

"Am discutat deja si saptamana viitoare, marti, am solicitat - sper sa fie de acord - o intalnire cu sectia de procurori a Consiliului Superior al Magistraturii si tot luni sau marti o sa ma vad si cu presedintele", a spus Ponta.

Presedintele CSM, Oana Schmidt-Haineala, a declarat, joi, ca intalnirea cu premierul Victor Ponta in chestiunea propunerii procurorilor sefi pentru Parchet si DNA va avea loc marti la ora 11, discutiile cu premierul avand in vedere calitatea acestui de ministru interimat al Justitiei.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Liviu Dragnea ii raspunde lui Basescu: Doamne, iarta-ma! Cum sa puna USL presiune pe Justitie?

Vicepremierul Liviu Dragnea a fost intrebat de jurnalisti, joi, cum comenteaza declaratia presedintelui Traian Basescu despre presiunea incredibila pe care USL o pune pe institutii, respectiv pe Justitie si Servicii.

Traian Basescu: Am fost socat de refuzul de renumarare a voturilor la Conventia PDL

Presedintele Traian Basescu a declarat, miercuri, ca a fost socat de faptul ca la Conventia PDL s-a refuzat cererea de renumarare a voturilor.

Traian Basescu: La Frunzaverde, e important la ce ora a facut declaratia despre salarii

Presedintele Traian Basescu a declarat, miercuri, intrebat despre declaratia lui Sorin Frunzaverde despre salarii si platile catre FMI, ca este important la ce ora a facut fostul lider PDL aceasta declaratie.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.