Toader, întrebat despre o suspendare a lui Iohannis: ”Să așteptăm ce zice CCR”

61942628
Pro TV

Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a declarat sâmbătă, la Sinaia, că nu este în competenţa lui să discute despre perspectiva unei suspendări a preşedintelui, ci a liderilor alianţei majoritate de la guvernare.

Întrebat dacă are cunoştinţă de vreo intenţie a Parlamentului privind suspendarea preşedintelui Klaus Iohannis, în cazul în care CCR dă ministrului Justiţiei câştig de cauză în speţa privind conflictul dintre puteri, Toader a răspuns că nu este de competenţa lui să abordeze acest subiect.

"Să aşteptăm să vedem ce decizie va pronunţa Curtea, va admite sau va respinge. Vedem considerentele. Dacă va admite, nu este în competenţa mea ca ministru să abordez măcar acest subiect. Este în competenţa liderilor alianţei majoritare de la guvernare. (...) În primul rând, eu sunt ministru independent, fac parte dintr-un Guvern politic, deci chiar nu mă consider un om politic. (...) Prin urmare, nu sunt om politic, sunt ministru independent într-un Guvern categoric susţinut politic. Nu ministrul discută despre perspectiva unei suspendări, dacă se va admite sesizarea", a spus ministrul.

Ministrul Tudorel Toader participă, la Sinaia, la conferinţa internaţională organizată de Autoritatea Electorală Permanentă în parteneriat cu Comisia Europeană pentru Democraţie prin Drept a Consiliului Europei (Comisia de la Veneţia), cu tema 'Alegeri libere, parlamente şi formarea naţiunii'.

Articol recomandat de sport.ro
Anamaria Goltes merge în instanță! Începe procesul de 50.000.000$
Anamaria Goltes merge în instanță! Începe procesul de 50.000.000$
Citește și...
Legea privind cotele de vânătoare la urs, retrimisă în Parlament. Modificările solicitate de Nicușor Dan

Președintele Nicușor Dan retrimite în Parlament Legea privind cotele de vânătoare la urs. 

Măsuri pentru criza energetică. România investește cu întârziere în baterii. Capacitatea de stocare s-ar putea dubla în 2026

Vineri, într-o nouă ședință extraordinară, Guvernul a stabilit măsurile posibile de reducere a consumului giganților industriali, în caz de criză energetică.

PSD îi răspunde lui Bolojan: Menținerea centralelor pe cărbune este obligatorie în criză energetică

Partidul Social Democrat a precizat, vineri, că legea pe care a promovat-o în Parlament privind menţinerea şi repornirea centralelor pe cărbune are la bază "situaţia de forţă majoră" în care se află România.

Recomandări
Elevii care stau de mici pe rețelele de socializare vor avea rezultate mai proaste la școală. Ce arată un studiu

Elevii care îşi fac conturi pe rețelele sociale în școala primară au note mai mici la examenele de la final de gimnaziu, în special la științe și citire.

A început scufundarea primelor două barje în Dunăre. Cum va fi deviat cursul apei spre centrala de la Cernavodă

După zile de așteptare și amânări repetate, operațiunea de scufundare controlată a primelor două barje în apropierea brațului Bala de pe Dunăre a început vineri după-amiază. 

Măsuri pentru criza energetică. România investește cu întârziere în baterii. Capacitatea de stocare s-ar putea dubla în 2026

Vineri, într-o nouă ședință extraordinară, Guvernul a stabilit măsurile posibile de reducere a consumului giganților industriali, în caz de criză energetică.