Profesorii universitari vor fi singura exceptie de la taxa pentru bugetarii cu salarii "de lux"

60580975

Premierul Victor Ponta a spus, duminica, la Bookfest, intr-o discutie cu unii dintre participanti, ca nu renunta la aplicarea unei taxe de solidaritate pentru bugetarii cu salarii mari, dar ca vor face exceptie de la aceasta profesorii universitari.

"Nu mai impozitez peste 4.500, la profesori", a spus Ponta, razand. "In rest, n-o las balta", a adaugat el.

Victor Ponta a fost intrebat de jurnalisti cat de serios a vorbit atunci cand i s-a adresat unuia dintre participantii la lansarea de carte a lui Henry Kissinger, caruia i-a precizat ca profesorii nu vor face obiectul taxei de solidaritate.

"Foarte serios", a replicat Ponta, precizand ca este vorba despre profesorii universitari cu venituri de peste 4.500 de lei net in fiecare luna.

Guvernul analizeaza impozitarea suplimentara, cu inca 16%, a sumei din pensie sau salariu care depaseste 4.500 lei /luna, sistem care ar putea fi aplicat incepand cu anul viitor si numai pentru sectorul bugetar, declara, marti, premierul Victor Ponta.
El amintea ca Guvernul USL intentioneaza sa aplice de anul viitor cote diferentiate de impozit, in functie de nivelul salariilor.

"In plus fata de acest sistem fiscal, daca va fi cazul si daca se va dovedi o idee buna, in special in zona bugetara, pentru ca nu vreau sa dam semnale negative in zona privata care deja a suferit destul de multe in urma crizei, pentru cei care au venituri mari de la buget, de peste 4.500 lei pe luna, acolo poate fi vorba de o taxa de solidaritate. O taxa de 16 plus inca 16 peste ceea ce depaseste 1.000 de euro pe luna", spunea Ponta.

 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Eternul tap ispasitor al Romaniei: mostenirea. Ministrul de Interne: "De data asta e chiar grea"

Ministrul de Interne, Ioan Rus, a afirmat, sambata, ca "greaua mostenire" lasata de fosta guvernare "este chiar grea" si demonstreaza "incompetenta celor care au gestionat treburile tarii", transmite corespondentul MEDIAFAX.

Gheorghe Flutur: Suntem concentrati pe locale, discutam dupa 11 iunie despre parlamentare

Prim-vicepresedintele PDL Gheorghe Flutur a declarat ca propunerea lui Victor Ponta privind organizarea alegerilor parlamentare in octombrie va fi discutata dupa alegerile locale.

Cum se jucau parlamentarii de 1 iunie, in copilarie: "Nu aveam TV, mai toata ziua stateam pe maidan"

Unii parlamentari isi amintesc ca, in copilarie, sarbatoreau 1 Iunie ca pionieri, fara televizor, jucandu-se "pe maidan". Acum, ei ii indeamna pe copii sa isi asculte parintii si sa isi aleaga modele corecte in viata.

Recomandări
SURSE: Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie

Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie, fără să mai organizeze consultări politice oficiale cu partidele, au precizat pentru Știrile Pro TV surse apropiate de Palatul Cotroceni.

SUA vor ca Europa să preia conducerea apărării continentului. Lazurca: „Elbridge Colby va veni în România”

Subsecretarul Pentagonului Elbridge Colby le-a transmis joi aliaților NATO că SUA vor o apărare a Europei condusă într-o măsură mai mare de europeni și le-a cerut opiniile în cadrul revizuirii prezenței militare americane pe continent.

Ciucu „echilibrează” bugetul PMB pe spatele copiilor, mamelor și a persoanelor cu dizabilități. Lista ajutoarelor tăiate

Consiliul General al Capitalei a aprobat vineri o serie de măsuri care schimbă semnificativ sistemul de stimulente financiare acordate bucureștenilor.