Ministrii Cabinetului Boc au uitat sa doneze bani la Fondul Solidaritatea

×
Publicitate

Solidaritate si nu prea. Ministrii Cabinetului Boc au uitat sa doneze bani pentru depasirea crizei economice. Luna trecuta doar ministrul Economiei a depus putin peste 2.000 de lei la Fondul Solidaritatea.

Ceva mai constiinciosi au fost secretarii de stat. Presedintele Traian Basescu a alocat si el 5.000 de lei.

Ideea Fondului a fost simpla: romanii trebuie sa fie solidari si astfel sa doneze bani Guvernului pentru depasirea crizei economice.

In urma cu sapte luni chiar premierul facea apel la toti democrat-liberalii din institutiile statului sa dea un bun exemplu. Numai ca pana si ministrii se gandesc de doua ori inainte sa bage mana in buzunar.

Asa ca nici oamenii de rand nu s-au inghesuit sa-si dea banii pe mana guvernantilor. Luna trecuta au fost stransi doar putin peste 600.000 de lei.

Cel mai mult a depus secretarul de stat in Ministerul Finantelor Bogdan Dragoi, aproximativ 20.000 de lei, urmat de presedintele Traian Basescu cu 5.000 de lei. Unde merg acesti bani ? Nimeni nu stie precis.

Sumele donate de persoanele fizice pentru diminuarea efectelor crizei economice constituie venituri ale bugetului de stat si nu sunt alocate unei cheltuieli bugetare anume, se arata intr-un comunicat al Ministerului de Finante.

La sapte luni de la constituirea fondului s-au strans putin peste 5 milioane de lei.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Ponta: Alianta PSD-ACD, gata inainte de luna martie

Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat dupa o noua discutie cu Crin Antonescu si Daniel Constantin, ca alianta PSD-ACD se va putea incheia inainte de luna martie.

Raluca Turcan: Opozitia e mobilizata doar de ura fata de Basescu-PDL

Raluca Turcan a apreciat ca opozitia "e mobilizata doar de ura fata de Basescu-PDL", mentionand ca democrat-liberalii pot "sa raspunda in forta la fratia stangista PSD-PNL-PC consolidandu-se ca partid de dreapta si sustinand reforma Parlamentului".

Ponta: Candidatul la Presedintie din partea PSD si ACD, stabilit de sondaje

Ponta a afirmat ca, daca se va ajunge la o alianta PSD-ACD care sa aiba candidat unic pentru Presedintie, acesta va fi desemnat in urma sondajelor.

Recomandări
Două turiste au scos drona cu explozibil din mare înainte de apariția geniștilor. „Au luat-o de aripi și au cărat-o 5 metri”

Drona cu explozibil descoperită, miercuri, în stațiunea Olimp, a fost detonată controlat de autorități. Grav este că, până la sosirea forțelor de ordine, două femei au scos aparatul din apă și l-au dus lângă umbrele și șezlonguri. 

Ce a provocat viitura ucigașă din Nepal și Tibet. Cauza dezastrului soldat cu cel puțin 165 de morți și sute de dispăruți

Inundaţiile devastatoare care au făcut cel puţin 165 de morţi şi sute de dispăruţi în Nepal şi Tibet au fost cauzate de prăbuşirea unui gheţar, a anunţat U.S. Geological Survey (USGS), scrie AFP.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.