Florin Cîţu: ”Dacă USR PLUS rămâne în alianţă cu AUR şi PSD, nu putem să mai discutăm”

62206657
Inquam Photos / George Calin

Preşedintele PNL, Florin Cîţu, afirmă că USR PLUS poate reveni la masa negocierilor doar dacă "rupe alianţa cu AUR şi alianţa tacită cu PSD".

 

"Dacă USR PLUS rămâne în alianţă cu AUR şi PSD ca să voteze o moţiune împotriva Guvernului pe care îl conduc, atunci nu putem să mai discutăm", a spus Cîţu, după ce a votat la Consiliul Naţional al PNL.

El a fost întrebat dacă există posibilitatea ca Guvernul să aibă un număr redus de ministere.

"Este o posibilitate. Eu întotdeauna cred într-un stat suplu, mai puţine ministere şi mai puţini secretari de stat", a menţionat Cîţu.

Despre o eventuală reîmpărţire a ministerelor, el a precizat: "Le luăm pe rând - întâi să avem parteneri de discuţie, după aceea vedem cum le aşezăm, dar mai întâi partenerii noştri de discuţie să renunţe la alianţa cu AUR şi PSD. Dacă nu renunţă, există alte planuri. Eu vă spun că vom avea un Guvern şi voi face tot ceea ce este posibil ca să avem un Guvern funcţional. Eu nu voi lăsa România fără un Guvern".

Potrivit liderului PNL, nu este nevoie de racolări în Parlament, pentru că sunt şi oameni responsabili, inclusiv de la USR.

De asemenea, Cîţu a spus că sunt miniştri din USR PLUS cărora le-a propus să rămână în Guvern, dându-l ca exemplu pe Cristian Ghinea.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
Orban: Demisia mea din funcţia de preşedinte al Camerei - luni, la ora 9, înaintată liderului PNL

Fostul lider al PNL Ludovic Orban a precizat că luni dimineaţa îi va înainta preşedintelui PNL, Florin Cîţu, demisia sa din funcţia de preşedinte al Camerei Deputaţilor.

Orban: Dacă preşedintele Iohannis vrea să aibă parteneriat, să-l aibă cu preşedintele PNL ales

Fostul preşedinte al PNL Ludovic Orban a afirmat că el şi-a făcut datoria în relaţia cu preşedintele Klaus Iohannis şi că dacă şeful statului vrea parteneriat, poate să-l aibă cu preşedintele ales al partidului, premierul Florin Cîţu.

Cîţu declară că discuţiile cu USR PLUS vor putea fi reluate după congresul acestei formaţiuni

Discuţiile cu USR PLUS vor putea fi reluate după congresul acestui partid, după ce va fi stabilită noua conducere, în condiţiile în care nu vor mai fi în alianţă cu AUR şi PSD, a declarat, duminică, preşedintele PNL, premierul Florin Cîţu.

Recomandări
FOTO. Cum arată în 2026 depozitul de muniții din Transnistria cu care Rusia sperie Europa. „Nu mai e o amenințare”

Serviciul de Informații și Securitate (SIS) și Agenția de Informații Militare din Republica Moldova au publicat imagini cu depozitul de muniții de la Cobasna, unul dintre cele mai importante obiective militare din regiunea transnistreană.

Alertă în Portul Midia. Militarii chemați să intervină după ce „un obiect plutitor” a fost găsit aproape de dig. FOTO

Ministerul Apărării Naționale a fost solicitat să intervină pentru verificarea unui obiect plutitor, posibil fragment de dronă aeriană, în Portul Midia.

Ilie Bolojan: „PNL va susține proiectul legii salarizării. E o măsură care evită pierderea a peste 700 de milioane de euro”

Grupurile parlamentare ale PNL au fost mandate să susţină adoptarea proiectului legii salarizării, a anunţat, vineri, preşedintele partidului, premierul interimar Ilie Bolojan.