Dragnea, după decizia CCR: ”Poți să intri în pușcărie și dacă strănuți”

liviu dragnea catuse
Pro TV

Preşedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat joi că social-democraţii vor aştepta motivarea CCR în ceea ce priveşte neconstituţionalitatea modificărilor aduse infracţiunilor de abuz în serviciu şi vor acţiona în consecinţă.

"Acest articol, care se pare că este cea mai importantă problemă din istoria României, în legătură cu acest subiect noi aşteptăm, ca de obicei, motivarea Curţii Constituţionale. Vom vedea o motivare a Curţii Constituţionale, după care putem discuta", a precizat Liviu Dragnea joi, la finalul BPN al PSD, întrebat dacă social-democraţii vor avea o altă propunere în ceea ce priveşte articolul din legislaţia penală referitor la definirea abuzului în serviciu, după decizia CCR.

Fiind întrebat dacă PSD va veni cu o altă abordare legată de Codul penal după discuţiile de la Cotroceni, liderul social-democraţilor a spus: "Nu au legătură întâlnirile de ieri de la Palatul Cotroceni cu procedura de dezbatere şi de reanalizare a Codului de procedură penală sau a Codului penal".

"Noi vom face ceea ce spune Curtea Constituţională în motivare. Este instituţia supremă în ceea ce priveşte controlul constituţionalităţii, suntem obligaţi să respectăm aceste decizii", a spus Dragnea, întrebat dacă vor fi rescrise de la zero acele modificări aduse Codurilor penale, aşa cum recomandă Comisia de la Veneţia.

Întrebat dacă, în opinia sa, este o "lovitură" pentru partid decizia CCR privind abuzul în serviciu, preşedintele PSD a afirmat: "Nu, dimpotrivă, eu cred că abuzul în serviciu trebuie extins ca să fie o lovitură pentru toată lumea, adică să poţi să intri în puşcărie şi dacă strănuţi în spaţiul public, pentru că produci un prejudiciu unui alt seamăn".

Citește și
Liviu Dragnea
Dragnea, despre ameninţările lui Putin: "Să ne traducă Iohannis şi Meleşcanu"

Curtea Constituţională a României a admis parţial, joi, sesizările formulate de preşedintele Klaus Iohannis, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, PNL, PMP şi USR privind modificările aduse Codului penal şi Legii pentru prevenirea, descoperirea şi sancţionarea faptelor de corupţie, au precizat, pentru AGERPRES, surse din CCR.

Potrivit surselor citate, judecătorii au stabilit, printre altele, că modificările aduse infracţiunilor de abuz în serviciu şi trafic de influenţă sunt neconstituţionale şi au respins contestaţiile cu privire la abrogarea infracţiunii de neglijenţă în serviciu.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Tăriceanu:
Tăriceanu: "România nu e pregătită să preia preşedinţia Consiliului UE". Dăncilă şi Dragnea îl contrazic

Liderul ALDE a făcut joi dimineaţă o declaraţie care a stârnit reacţii la vârful PSD

Dragnea, despre ameninţările lui Putin:
Dragnea, despre ameninţările lui Putin: "Să ne traducă Iohannis şi Meleşcanu"

Liderul PSD a făcut joi după-amiază declaraţii în Parlament.

Cele 7 întrebări pe care Liviu Dragnea i le-a transmis lui Klaus Iohannis
Cele 7 întrebări pe care Liviu Dragnea i le-a transmis lui Klaus Iohannis

PSD i-a înmânat preşedintelui Klaus Iohannis, miercuri, la Palatul Cotroceni, un document care conține 10 principii şi şapte întrebări în legătură cu legile Justiţiei.

USR, despre revocarea lui Lazăr: România se transformă în dictatura personală a lui Dragnea
USR, despre revocarea lui Lazăr: România se transformă în dictatura personală a lui Dragnea

Conducerea Uniunii Salvaţi România (USR) afirmă că ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, i-a schimbat pe procurorii-şefi la ordinele liderilor PSD şi ALDE, salvându-şi postul înainte de remaniere.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Mesaj RO-Alert pentru zona de nord a judeţului Tulcea, din cauza atacurilor din Ucraina, în apropierea frontierei cu România
Mesaj RO-Alert pentru zona de nord a judeţului Tulcea, din cauza atacurilor din Ucraina, în apropierea frontierei cu România

Locuitorii din zona de nord a județului Tulcea au fost vizați vineri noaptea de un mesaj RO-Alert, anunță ISU Tulcea, care precizează că nu au fost înregistrate apeluri privind căderi de obiecte din spațiul aerian.