Cine este Mircea Fechet, noul ministru al Mediului

Mircea Fechet

Preşedintele Klaus Iohannis a semnat, la 5 noiembrie 2020, decretul prin care ia act de demisia lui Costel Alexe din funcţia de ministru al Mediului, Apelor şi Pădurilor şi pe cel prin care îl numeşte în această funcţie pe Mircea Fechet.

Cine este Mircea Fechet, noul ministru al Mediului

 

 

Mircea Fechet s-a născut la 1 iulie 1980.

A absolvit Facultatea de Stiinţa şi Ingineria Alimentelor la Universitatea Dunărea de Jos, Galaţi (2004) şi Facultatea de Drept şi Ştiinţe Administrative în cadrul Universităţii "George Bacovia", Bacău (2015). A fost cursant al Şcolii Europene "Ovidiu Şincai" (Consiliul Europei, Strasbourg, Franţa, 2007-2008), conform CV-ului publicat pe site-ul http://www.mmediu.ro/.

A fost director la director SC ITELA SRL în intervalul septembrie 2005-septembrie 2008.

Citește și
Radu Miruţă
Radu Miruţă, despre ajutorul de 50 de milioane euro dat de România Ucrainei: Banii ajung în bugetul NATO, SUA îi distribuie

În perioada septembrie 2008-mai 2010 a ocupat poziţia de consilier pe fonduri europene în cadrul Agenţiei de Dezvoltare Locală Bacău.

În intervalele mai 2010-mai 2012 şi martie 2014-februarie 2019, a fost director executiv adjunct la Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară pentru Salubritate Bacău, ocupându-se, în principal, de coordonarea implementării proiectului "Managementul integrat al deşeurilor din judeţul Bacău" finanţat prin POS - Mediu, mai scrie sursa citată.

A fost vicepreşedinte al Autorităţii Naţionale pentru Reglementarea şi Monitorizarea Achiziţiilor Publice (ANRMAP), în perioada mai 2012-martie 2014.

În perioada februarie 2019-decembrie 2019, a fost auditor public extern la Autoritatea de Audit.

Din februarie 2020, este reprezentant al României la Agenţia Europeană de Mediu.

Începând cu decembrie 2019, a fost secretar de stat la Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor, conform site-ului http://www.mmediu.ro/.

 

 

Ceremonia de depunere a jurământului de învestitură are loc joi, de la ora 15:30, la Palatul Cotroceni, și este transmisă LIVE pe www.stirileprotv.ro și pe pagina de Facebook a Știrilor Pro TV.

Articol recomandat de sport.ro
Florentino Perez și-a făcut lista: doi antrenori pentru postul de ”principal” la Real Madrid
Florentino Perez și-a făcut lista: doi antrenori pentru postul de ”principal” la Real Madrid
Citește și...
Costel Alexe a demisionat din Guvern. Mircea Fechet este noul ministru al Mediului
Costel Alexe a demisionat din Guvern. Mircea Fechet este noul ministru al Mediului

Președintele României, Klaus Iohannis, a semnat decretul prin care se ia act de demisia lui Costel Alexe din funcția de ministru al Mediului, Apelor și Pădurilor, și se constată încetarea funcției de membru al Guvernului.

Recomandări
Gerul năprasnic a înghețat toată România. Temperaturile au scăzut până la -19 grade, iar frigul intens a făcut victime
Gerul năprasnic a înghețat toată România. Temperaturile au scăzut până la -19 grade, iar frigul intens a făcut victime

Gerul mușcă necruțător toată România. Râurile sunt bocnă, la fel și multe șosele. De luni, de la ora 20, este în vigoare un Cod galben de ger în toată țara, valabil până la ora 10. Temperaturile au scăzut până la -19 grade Celsius.

Presa de opoziție din Iran: Cel puțin 12.000 de persoane ar fi fost ucise în timpul protestelor. „Majoritatea, sub 30 de ani”
Presa de opoziție din Iran: Cel puțin 12.000 de persoane ar fi fost ucise în timpul protestelor. „Majoritatea, sub 30 de ani”

Cel puțin 12.000 de persoane ar fi fost ucise în protestele antiguvernamentale din Iran, conform Iran International, care citează surse oficiale și martori oculari

Proiect de lege depus în Congresul SUA pentru anexarea Groenlandei. Regiunea autonomă ar putea deveni al 51-lea stat
Proiect de lege depus în Congresul SUA pentru anexarea Groenlandei. Regiunea autonomă ar putea deveni al 51-lea stat

Un proiect de lege care vizează transformarea Groenlandei în cel de-al 51-lea stat al SUA, în urma recentei inițiative a președintelui Trump de a achiziționa teritoriul danez, a fost depus deja în Congres.