Boagiu: Intr-o vreme mi se spunea «Madam Fiscal Space»

Anca Boagiu

Anca Boagiu a declarat ca "intr-o vreme" i se spune "Madam Fiscal Space", intrucat invoca nevoia de spatiu fiscal pentru utilizarea de fonduri, dar apelativul nu mai este de actualitate, intrucat MF a creat un "buffer" care permite cheltuirea banilor.

"Intr-o vreme mi se spunea «Madam Fiscal Space», fiind vorba de acel spatiu pe care l-am invocat ca fiind un element de constrangere pentru dezvoltarea infrastructurii. Acum nu mai este nevoie sa mi se spuna asa, pentru ca exista un buffer (fond de rezerva, tampon, n.r.) de la Ministerul Finantelor, de unde putem cheltui bani", a afirmat joi Boagiu, intr-o conferinta de presa.

Ea a spus ca Ministerul Transporturilor ar avea nevoie sa investeasca 15 miliarde euro pentru a aduce infrastructura de transport la standardul mediu din Europa. Suma reprezinta triplul bugetului din acest an.

"Nu ma plang si vreau sa multumesc public unor persoane care au inteles nevoia de investitii in infrastructura: reprezentantilor FMI, care uneori sunt criticati pe nedrept, ai Bancii Mondiale, BEI, ai Consiliului Investitorilor Straini si prietenului meu, ministrul Finantelor (Gheorghe Ialomitianu - n.r.), care a luptat langa mine pentru a obtine mai multi bani", a spus Boagiu.

Articol recomandat de sport.ro
Lovitură de teatru după finala nebună de la Cupa Africii! Senegal poate rămâne fără trofeu
Lovitură de teatru după finala nebună de la Cupa Africii! Senegal poate rămâne fără trofeu
Citește și...
Dumnezeu a construit o autostrada naturala pentru Anca Boagiu
Dumnezeu a construit o autostrada naturala pentru Anca Boagiu

"In 2013 intram in randul tarilor civilizate" din punctul de vedere al infrastructurii, afirma Boagiu. Concret, "2013 este anul in care vom avea in exploatare 800 de kilometri de autostrada in Romania", precizeaza aceasta.

Boagiu a cerut amanarea aprobarii bugetului CFR Calatori
Boagiu a cerut amanarea aprobarii bugetului CFR Calatori

Anca Boagiu a venit la sedinta Guvernului cu proiectul bugetului de venituri si cheltuieli pe acest an al CFR Calatori, dar a solicitat amanarea dezbaterii, motivand ca doreste sa prezinte spre aprobare bugetele tuturor companiilor feroviare.

Boagiu: Ministerul Transporturilor,
Boagiu: Ministerul Transporturilor, "o sugativa de bani europeni"

Ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, sustine ca institutia pe care o conduce ar putea fi definita "ca o sugativa de bani europeni" pentru constructia coridoarelor de transport pan-europene IV si IX.

Recomandări
Când va fi gata bugetul de stat pe 2026. Surse: Guvernul va discuta cu primarii după creșterea taxelor și impozitelor
Când va fi gata bugetul de stat pe 2026. Surse: Guvernul va discuta cu primarii după creșterea taxelor și impozitelor

În ședința coaliției s-a agreat un calendar clar pentru adoptarea bugetului de stat pe 2026, procedurile urmând să se finalizeze până pe 27 februarie, susțin surse politice pentru Știrile ProTV.

Cea mai rece săptămână din această iarnă. Unde a fost cel mai frig. Oamenii îngheață de frig în case
Cea mai rece săptămână din această iarnă. Unde a fost cel mai frig. Oamenii îngheață de frig în case

A început cea mai rece săptămână din această iarnă. Deja s-au înregistrat -20 de grade în zori, iar acum polul frigului a fost în Maramureş.

Descoperirea făcută de anchetatori la locul accidentului feroviar din Spania. „Eroarea umană este practic exclusă”
Descoperirea făcută de anchetatori la locul accidentului feroviar din Spania. „Eroarea umană este practic exclusă”

Anchetatorii au descoperit o îmbinare defectă pe şine după deraierea unui tren de mare viteză în Spania, care a provocat moartea a cel puţin 39 de persoane.