Vrei sa fii mai inalt? 18.000 de euro si noua luni de suferinta!

×
Codul embed a fost copiat

O clinica din Rusia este unul dintre putinele locuri din lume unde se efectueza una dintre cele mai extreme forme de chirugie estetica - lungirea picioarelor. Totusi, medicii de acolo sustin ca incearca sa-i convinga pe pacienti sa renunte la interventie.

 

Tanya, o tanara de 23 de ani, merge cu greutate pe holurile clinicii, ajutandu-se de carje. Are picioarele fixate in suporturi metalice si strapunse de ace ortopedice uriase. Pare ca este victima unul cumplit accident de masina, insa ea a ales sa fie in starea aceasta, din dorinta de a avea picioare mai lungi.

"Procedura te captiveaza. Cand vezi ca picioarele tale au devenit mai lungi, vrei din ce in ce mai mult. Te face sa-ti doresti si coapse mai lungi, asta insemnand ca vei castiga si 10 centimetri in inaltime. Te gandesti ca ar arata cu adevarat frumos", marturiseste Tanya, pe care transformarea a costat-o peste 18.000 de euro, noua luni din viata si multa durere.

Asta pentru ca acele uriase sunt introduse in picior, dupa ce oasele sunt fracturate, iar apoi distantate cate 1 milimetru in fiecare zi. Cu timpul, rana se vindeca, rezultand lungirea oaselor.

Citește și
Andreea Antonescu
Andreea Antonescu le-ar vrea mai lungi!

Pus in fata problemei de etica, reprezentata de fracturarea intentionata a oaselor pacientilor, unul dintre chirurgii ortopezi ai clinicii ruse sustine ca incearca sa-i convinga sa renunte la operatie, dar oamenii sunt atat de hotarati sa-si indeplineasca visul, incat e imposibil sa se razgandeasca. "Se poate modifica forma nasului, marimea sanilor, de ce nu si lungimea picioarelor?", mai spune medicul.

Articol recomandat de sport.ro
Obiceiul cu care Arnold Schwarzenegger lasă mască orice om: „Îl savurează în loc de desert”
Obiceiul cu care Arnold Schwarzenegger lasă mască orice om: „Îl savurează în loc de desert”
Citește și...
Secretul inaltimii sale Nicolas Sarkozy: scaunelul de lemn!
Secretul inaltimii sale Nicolas Sarkozy: scaunelul de lemn!

Presedintele francez Nicolas Sarkozy foloseste un scaunel de lemn, amplasat in spatele tribunei de unde isi tine discursurile, pentru a suplini diferenta de inaltime, atunci cand apare alaturi de alti lideri mondiali mai inalti decat el.

Andreea Antonescu le-ar vrea mai lungi!
Andreea Antonescu le-ar vrea mai lungi!

Nu va ganditi la prostii, e vorba despre picioarele artistei. A refuzat multe propuneri de a prezenta moda, pentru ca are doar 1,60 m inaltime. A suferit atat de mult, incat s-a gandit la o complicata operatie.

Recomandări
Povestea a doi români plecați cu visuri mari în Spania, care au transformat munca lor în imperii de afaceri în Madrid
Povestea a doi români plecați cu visuri mari în Spania, care au transformat munca lor în imperii de afaceri în Madrid

Au plecat din țară în vremuri grele cu gândul să strângă bani și să se întoarcă. De atunci au trecut 20 de ani, și ei sunt tot acolo, în Spania, la Madrid. În urmă cu 19 ani, Paula Herlo a întâlnit la Madrid doi tineri cu visuri mari.

Referendum printre magistrați despre CSM. Judecători cereau să fie luați din benzinării, să nu fie văzuți că vin la Cotroceni
Referendum printre magistrați despre CSM. Judecători cereau să fie luați din benzinării, să nu fie văzuți că vin la Cotroceni

Președintele Nicușor Dan a anunțat sâmbătă că va organiza un referendum în rândul magistraților, o consultare, după ce a primit mii de pagini de sesizări din rândul procurorilor și judecătorilor.

FCSB câștigă derby-ul cu Rapid, scor 2-1, dar bifează o premieră negativă. Pe ce loc termină anul în Liga I
FCSB câștigă derby-ul cu Rapid, scor 2-1, dar bifează o premieră negativă. Pe ce loc termină anul în Liga I

FCSB a câștigat derby-ul cu Rapid, scor final 2-1, însă încheie anul competițional bifând o premieră negativă. Este pentru prima dată în istoria Ligii I când FCSB termină anul pe loc de play-out.