Turcia vrea constructia unui canal intre Marea Neagra si Marea Marmara

60435089

Turcia va construi un canal intre Marea Neagra si Marea Marmara care va descongestiona traficul in Bosfor si va transforma orasul Istanbul "in doua peninsule si o insula", a declarat premierul Recep Tayyip Erdogan.

Canalul Istanbul va avea o lungime de 50 de kilometri, o latime de 150 de metri si o adancime de 25 de metri si va permite tranzitul a pana la 160 de nave pe zi, inclusiv tancuri petroliere mari, a spus Erdogan, adaugand ca planificarea lucrarilor va dura doi ani.

Erdogan a evitat sa faca o estimare a costului proiectului sau sa precizeze locatia canalului, afirmand ca aceasta va fi tinuta secreta, "pentru a se evita reactiile negative sau nedrepte", inainte de inceperea lucrarilor.

Primarul Istanbulului, Kadir Topbas, a declarat, raspunzand unei intrebari din partea unui reporter, ca proiectul va costa peste 10 miliarde de dolari, iar constructia acestuia va dura opt ani. Turcia incearca sa descongestioneze traficul prin stramtoarea Bosfor.

Administratia americana pentru informatii in domeniul energiei a calificat aceasta stramtoare drept una dintre cele mai aglomerate locuri din lume si unul dintre cele mai dificile rute maritime.

Articol recomandat de sport.ro
Cum s-a fotografiat Georgina Rodriguez, înainte de nunta cu Cristiano Ronaldo
Cum s-a fotografiat Georgina Rodriguez, înainte de nunta cu Cristiano Ronaldo
Citește și...
Patru bărbați au fost înjunghiați de o femeie în centrul Londrei, cu o armă mai puțin obișnuită. Ce a constatat poliția

Patru bărbaţi au fost înjunghiaţi miercuri pe o stradă din apropierea pieţei Covent Garden din Londra, iar o femeie a fost arestată în ceea ce poliţia a declarat că ar fi un „incident legat de sănătatea mintală”, relatează Reuters.

„Pietrele foamei” au iesit la suprafață în Germania după ce au secat râurile | VIDEO

Nivelurile record de scăzute ale râurilor din Europa scot la iveală epave de nave în Croația și așa-numitele „pietre ale foametei”, vechi de secole, în Germania.

Incident grav în Germania. Drona găsită lângă avionul cargo ucrainean din Leipzig avea bombă

Drona descoperită în noaptea de marţi spre miercuri pe aeroportul oraşului german Leipzig, un centru logistic cheie pentru NATO şi transporturile către Ucraina, era echipată cu un dispozitiv exploziv, care a fost dezamorsat, au anunţat anchetatorii.

Recomandări
Vot decizional. Legea integrității a fost adoptată în Senat cu amendamentele depuse de PSD și AUR

Legea integrității a fost adoptată miercuri, în sesiunea extraordinară a Senatului, care este for decizional. Actul normativ a creat noi tensiuni în Parlament, după ce PSD și AUR au depus și de această dată amendamente controversate.

Surse: PSD ”lucrează” la formarea unui Guvern cu UDMR, minorități și parlamentari din PÎR sau UPR. Vrea premier în septembrie

Săptămâna viitoare ar putea avea loc noi discuții între președintele Nicușor Dan și liderii PSD, PNL, USR, UDMR - la nivel oficial sau doar ”informal” - referitoare la formarea unui nou Guvern, au declarat surse social-democrate pentru Știrile Pro TV.

Nicușor Dan a publicat declarația de avere a partenerei sale, Mirabela Grădinaru, ”în spiritul transparenței” | DOCUMENTE

Președintele Nicușor Dan a publicat miercuri declarația de avere a partenerei sale de viață, Mirabela Grădinaru. Șeful statului a precizat că face asta ”în spiritul transparenței și pentru a înlătura orice speculații”.