TORNADA la New York. Furtunile extrem de violente au ucis 5 persoane in Statele Unite

×
Publicitate

Furtuni extrem de violente au lovit regiunile din centrul Statelor Unite. In urma lor au ramas distrugeri insemnate si cinci morti, printre care si un bebelus de numai patru luni. De vreme rea nu a scapat nici Coasta de Est.

 

Statul Oklahoma a dat primul piept cu furtunile. Rafale de vant cu viteze de peste 120 de km pe ora au spulberat un parc de rulote. Locuintele mobile au fost facute una cu pamantul, iar trei oameni au pierit. Trupurile neinsufletite au fost gasite intr-un canal, la cativa metri distanta.

Vantul a suflat cu atata putere, incat a rasturnat un tir - ca pe o jucarie. Soferul nu a reusit sa scape cu viata.

In Missouri si Arizona a plouat cu galeata, iar o femeie a murit inecata dupa ce autoturismul i-a fost luat de suvoaie. Asta dupa ce, aceeasi regiune a fost lovita cu o zi in urma de o furtuna de nisip, care dat peste cap circulatia pe unele sosele.

Meterologii au anuntat ca furtunile se indreapta spre Est si vor ajunge chiar pana la malul Atlanticului. 

Un prim astfel de fenomen a fost inregistrat la New-York. O tornada s-a format deasupra apei, in largul cartierului Queens. De aici a inaintat spre uscat si a lovit cateva constructii de pe mal, fara a face, insa, victime.

Articol recomandat de sport.ro
A dezvăluit relația cu Cristiano Ronaldo după nunta fotbalistului cu Georgina Rodriguez: ”E de prost gust!”
A dezvăluit relația cu Cristiano Ronaldo după nunta fotbalistului cu Georgina Rodriguez: ”E de prost gust!”
Citește și...
12.000 de oameni, in strada impotriva masurilor de austeritate. "Poporul grec va reactiona"

Peste 12.000 de manifestanti au iesit in strada sambata seara la Salonic (nord) pentru a protesta fata de noile masuri de austeritate solicitate Greciei de care UE si FMI, onorand traditionala reunire anuala a revoltei sociale relateaza AFP.

Speriat de impozitul de 75% promis de Hollande, cel mai bogat om din Franta vrea sa plece in exil

Bernard Arnault, patronul unui grup care detine marci sonore, precum Louis Vuitton, Givenchy sau Bulgari, si-a depus actele si asteapta sa primeasca cetatenie belgiana.

Imaginile simbol pentru o societate pe marginea prapastiei. Gestul partidului neo-nazist din Grecia

Aceste imagini sunt departe de principiile care ar trebui sa guverneze o societate, respectiv democratia si egalitatea in drepturi. Scena a avut loc in capitala Greciei, tara macinata de criza si, implicit, de revolte.

Recomandări
Dunărea a secat atât de mult încât bacurile nu mai pot circula. Pe alocuri apa ajunge până la genunchi

Seceta de pe Dunăre pune în pericol circulația cu bacurile. Mai mulți operatori au anunțat că au suspendat trecerile după ce nivelul apei a scăzut la un nou minim istoric.

Filmul „Nu e locul tău aici”, cu Adrian Văncică în rolul principal, marele câștigător al Festivalului de Film de la Locarno

„Nu e locul tău aici”, regizat de Florin Șerban, a câștigat la Festivalul Internațional de Film de la Locarno Leopardul de Aur/Marele Premiu, Premiul Europa Cinemas Label și o Mențiune specială pentru interpretare.

Paturi goale și cheltuieli uriașe în spitalele mici. În unele unități, peste 90% din venituri se duc pe salarii

Unul din 3 paturi pentru pacienții acuți rămâne neocupat în spitalele din România deși marile unități de urgență sunt frecvent supraaglomerate.