Studiu: A treia doză de Pfizer are efecte secundare similiare cu cea de-a doua

62188545

Majoritatea persoanelor care au primit o a treia doză de vaccin Pfizer anti-COVID-19 au simţit efecte secundare similare sau mai puţine decât au avut după ce au primit a doua doză, potrivit unui sondaj realizat în Israel, transmite Reuters.

Israelul a început în urmă cu aproximativ zece zile să administreze un rapel, a trei doză, persoanelor cu vârsta de peste 60 de ani, ca parte a eforturilor de a încetini răspândirea variantei Delta, care este foarte contagioasă. Aceasta a transformat practic Israelul într-un teren de testare pentru a treia doză înainte de aprobarea sa de către Food and Drug Administration din SUA.

Cel mai mare furnizor de servicii medicale din Israel, Clalit, a declarat duminică că a administrat a treia doză de vaccin Pfizer / BioNTech la peste 240.000 de persoane.

Aproximativ 4.500 de israelieni, care au primit rapelul în perioada 30 iulie - 1 august, au răspuns la întrebări şi au fost incluse în sondaj.

Un procent de 88% din participanţii la sondaj au declarat că, în zilele de după primirea celui de-al treilea vaccin, s-au simţit "similar sau mai bine" comparativ cu ceea ce au simţit după administrarea celei de-a doua doze, potrivit Agerpres.

Un procent de 31% au raportat unele efecte secundare, cel mai frecvent declarată fiind senzaţia de durere în zona injectării.

Aproximativ 0.4% au spus că s-au confruntat cu dificultăţi de respiraţie, iar 1% că au solicitat tratament medical din cauza unuia sau mai multor efecte secundare.

Ran Balicer, director responsabil cu inovare în cadrul Clalit, a afirmat că, deşi rezultatele sunt "iniţiale şi auto-raportate", ele permit o comparaţie a efectelor secundare cu a doua doză şi "aceasta indică că, în majoritatea cazurilor, ele sunt similare sau mai puţine în cazul rapelului".

"Deşi nu avem încă cercetări pe termen lung cu privire la eficacitatea şi siguranţa celei de-a treia doze de rapel, pentru gestionarea riscurilor personale ale persoanelor cu vârsta de peste 60 de ani, aceste constatări continuă să indice beneficiul unei imunizări acum, împreună cu un comportament atent în rândul adulţilor şi evitarea întâlnirilor în spaţii închise", a spus Balicer.

Articol recomandat de sport.ro
Tricolorul făcut praf după Georgia – România: „Grav, urât, e rău că vedem așa ceva la națională!“
Tricolorul făcut praf după Georgia – România: „Grav, urât, e rău că vedem așa ceva la națională!“
Citește și...
Explicația Iranului pentru atacul pe care l-a lansat asupra Kuweitului: „Poartă o responsabilitate directă”

O persoană a fost ucisă şi mai multe au fost rănite în Kuweit în urma unor atacuri lansate în zori de Iran, a anunţat Ministerul Afacerilor Externe din Kuweit.

Președintele Finlandei: „Nu ar fi minunat să fie Canada al 28-lea stat al UE, în loc să devină al 51-lea stat al SUA?”

Președintele Finlandei, Alexander Stubb, consideră extinderea UE cea mai de succes politică europeană și susține o Uniune mai deschisă, capabilă să includă până la 40 de state.

Proteste violente în Southampton după moartea unui tânăr de 18 ani. Incidentul care a provocat revoltele de stradă

Mii de demonstranți s-au ciocnit cu poliția, joi seară, pe străzile din orașul britanic Southampton. Au ieșit să protesteze după moartea unui tânăr de 18 ani. 

Recomandări
Darius Vâlcov, fost ministru al Finanțelor, va fi eliberat din închisoare. Decizia este definitivă

Darius Vâlcov, fost ministru de Finanțe și fost primar al Slatinei, va fi eliberat din închisoare, potrivit deciziei luate de Tribunalul Vrancea, miercuri, 3 iunie, care este definitivă.

Ziua protestelor. Revoltați față de legea salarizării, mii de bugetari și-au întrerupt activitatea la nivel național

Mii de sindicaliști din Sănătate, Finanțe sau Justiție protestează, miercuri, în București, față de legea salarizării unitare, nemulţumiţi de scăderea veniturilor.

Nicușor Dan continuă negocierile cu liderii fostei coaliții, la o lună de la căderea Guvernului

Președintele Nicușor Dan s-a întâlnit miercuri cu Dominic Fritz și ar urma să se vadă și cu Sorin Grindeanu la Cotroceni, pentru noi discuții privind desemnarea viitorului premier, la aproape o lună de la căderea Guvernului Bolojan, spun surse politice.