Rusia: SUA au avut dreptul sa il elimine pe bin Laden in Pakistan

60488946

Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, considera ca Statele Unite aveau dreptul sa trimita o unitate a fortelor speciale in Pakistan pentru a-l ucide pe Osama ben Laden, fara a informa Islamabadul, relateaza AFP.

"Pozitia noastra este foarte simpla. Dupa 11 septembrie 2001, Consiliul de Securitate a adoptat o rezolutie in care este recunoscut clar dreptul la legitima aparare al Statelor Unite, fara limite", a declarat Lavrov.

"Cei care au efectuat operatiunea pentru eliminarea lui bin Laden aveau o baza legala", a spus el.

Oficialii pakistanezi au denuntat ilegalitatea operatiunii americane, dat fiind ca Islamabadul nu fusese informat.

Presedintele Rusiei, Dmitri Medvedev, care se va intalni joi cu omologul sau pakistanez Asif Ali Zardari, a salutat eliminarea lui bin Laden.

Jurnalul lui bin Laden, in mainile americanilor. Ce ascundea teroristul

El ar putea fi omul din spatele urmatorului “11 septembrie”

Povestea misterioasei familii Khan, care l-a ascuns pe Osama bin Laden

Citeste si:

Iti taie rasuflarea. Au fost desemnate cele mai frumoase fotografii cu Terra

"Ce gust are moartea?" Experiente din spatele vietii. Ce spun cercetatorii

Articol recomandat de sport.ro
"FIFA, organizație mafiotă. Argentina, ajutată!" Cristiano Ronaldo a reacționat și stârnește o mare controversă
"FIFA, organizație mafiotă. Argentina, ajutată!" Cristiano Ronaldo a reacționat și stârnește o mare controversă
Citește și...
Bilanț alarmant ONU: Numărul civililor uciși și răniți în războiul din Ucraina a crescut cu 37% în prima jumătate a anului

Numărul civililor ucişi sau răniţi în conflictul între Rusia şi Ucraina a crescut cu 37% în primele şase luni ale acestui an, a avertizat marţi Înaltul Comisar ONU pentru drepturile omului, informează AFP.

Prima măsură luată de noul prim-ministru britanic, Andy Burnham. Va intra în vigoare la 1 octombrie și va scădea facturile

Guvernul britanic a anunţat marţi eliminarea taxei pe valoarea adăugată (TVA) la consumul de electricitate pentru gospodării în iarna viitoare.

Captură de 250 de milioane de euro în Italia. Ce au găsit autoritățile printre cutiile cu banane dintr-un container. VIDEO

Poliţia financiară italiană şi autorităţile vamale au anunţat marţi o captură de 770 kg de cocaină "extra pură" în portul Vado Ligure (nord-vest), cu o valoare estimată pe piaţa neagră de aproximativ 250 milioane de euro, relatează France Presse.

Recomandări
Petrolierul cu gaz petrolier lichefiat explodat în apropiere de Sulina arde în continuare. Trei drone ar fi lovit nava

Incident extrem de grav în Marea Neagră, în apropiere de portul Sulina. Un petrolier încărcat cu aproape 3.800 de tone de gaz petrolier lichefiat a explodat și arde în largul coastelor României, la 40 de km depărtare de țărm.

„Lumi ideale nu există, dar putem tinde spre ele”. Cea mai bună șahistă a României, despre o Ungarie cu Polgár președintă

Marea maestră Irina Bulmaga spune că Judit Polgár are calitățile necesare pentru a deveni un simbol al unei Ungarii moderne, după ce fosta campioană mondială a refuzat funcția de președintă a țării.

PSD propune ”comisie de criză”, iar PNL vrea ca parlamentarii să fie chemați din vacanță pentru PNRR: ”Miza e importantă”

După apelul lansat de PSD, luni, 20 iulie, preşedintele Senatului, liberalul Mircea Abrudean, a transmis și el, marți, că România ar putea închide jaloanele restante din PNRR până la sfârșitul lunii iulie, dacă ar exista voință politică.