Proces de amploare în California. O companie de energie a fost dată în judecată pentru provocarea incendiilor mortale

62511622

Victimele devastatoarelor incendii din Los Angeles, considerate cele mai costisitoare din istoria SUA, au intentat numeroase procese împotriva companiei de energie Southern California Edison.

Ei susțin că echipamentele sale au provocat incendiile, chiar dacă firma nu a comis nicio greşeală, transmite Reuters, citat de News.ro.

Incendiul Eaton, izbucnit la est de oraş, este unul dintre principalele focare. Procesul susţine că liniile de înaltă tensiune ale companiei au fost sursa incendiului, alimentat de vânturi puternice şi umiditate scăzută.

Deşi Edison a declarat că nu a detectat nicio anomalie operaţională înainte sau după declanşarea incendiului, victimele fac referire la declarațiile martorilor oculari care au observat flăcări în apropierea turnurilor de transmisie.

O doctrină legală unică în California

În California, doctrina juridică ”inverse condemnation” permite proprietarilor afectaţi să solicite despăgubiri de la companiile de utilităţi publice, chiar dacă acestea respectă reglementările şi nu sunt găsite vinovate de neglijenţă.

„California este foarte neobişnuită din acest punct de vedere, deoarece această doctrină se aplică, de regulă, doar entităţilor guvernamentale” , a explicat Daniel Farber, profesor de drept la Universitatea California, Berkeley.

Costuri estimate la zeci de miliarde de dolari

Incendiile Eaton şi Palisades au distrus peste 6.000 de clădiri şi au provocat moartea a cel puţin 24 de persoane. Pagubele totale sunt estimate la zeci de miliarde de dolari, depăşind fondurile de asigurare existente.

California a creat un fond de 21 de miliarde de dolari pentru a sprijini victimele şi a asigura solvabilitatea companiilor de utilităţi, inclusiv Southern California Edison, care are o expunere maximă de 3,9 miliarde de dolari.

Procese complexe şi de durată

Avocaţii reclamanţilor solicită despăgubiri pentru pierderi economice, costuri de reconstrucţie şi alte daune care nu pot fi calculate în prezent. Dacă Edison va fi găsită vinovată de neglijenţă, compania ar putea fi obligată să plătească daune suplimentare pentru vătămări personale şi decese.

Reprezentanţii Southern California Edison au declarat că vor analiza plângerile şi că rămân dedicaţi sprijinirii comunităţilor afectate şi restabilirii alimentării cu energie electrică. Cu toate acestea, soluţionarea proceselor ar putea dura ani de zile.

„Costul acestor incendii va fi ceva ce nu am mai văzut niciodată,” a declarat avocatul Mikal Watts, care reprezintă victimele incendiilor.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Trump își asumă toată responsabilitatea pentru armistițiul din Gaza. „Am realizat atâtea lucruri fără să fim la Casa Albă”

Donald Trump dă asigurări că nu va permite Fâşiei Gaza să devină un ”refugiu al teroriştilor” după ce mai multe surse au anunţat un acord în vederea unei încetări a focului în Războiul din Fâşia Gaza între Israel şi Hamas.  

Bilanțul tragic al celor 15 luni de război între Israel și Hamas, încheiat cu un armistițiu. Fazele acordului

Negociatorii au ajuns miercuri la un acord etapizat care are ca scop încheierea conflictului devastator dintre Israel și Hamas, a declarat un oficial informat despre discuții.

Surse Reuters: TikTok se pregăteşte pentru închiderea aplicaţiei în SUA, duminică, dacă interdicţia va intra în vigoare

TikTok se pregăteşte să-şi închidă aplicaţia pentru utilizatorii din SUA, duminică, când ar putea intra în vigoare o interdicţie federală pentru aplicaţia de social media, au spus surse familiare cu problema, citate de CNBC.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.