Printul William si sotia sa, Kate Middleton, asteapta primul lor copil

×
Publicitate

Printul William si sotia lui, Kate, ambii in varsta de 30 de ani, asteapta un copil, a confirmat luni serviciul de presa al casei regale britanice, citat de AFP.

"Ducesa a fost internata in aceasta dupa-amiaza la spitalul King Edward VII, din centrul Londrei, din cauza hyperemesis gravidarum (greturi, n.r.). Cum sarcina este la inceput, alteta sa regala trebuie sa ramana in spital mai multe zile si va avea nevoie apoi de o perioada de repaus", se mai spune in comunicatul emis de Clarence House, resedinta oficiala a printului William, preluat de Mediafax.

Speculatiile privind sarcina ducesei de Cambridge, titlul pe care l-a primit Catherine dupa ce s-a casatorit cu printul William, circula de mai multa vreme.

Cu ocazia unei vizite in Singapore, in septembrie, in cadrul unui turneu organizat pentru a celebra jubileul de diamant al reginei Elizabeth a II-a, presa internationala a relatat pe larg declaratiile printului William, care si-a exprimat dorinta de a avea "doi copii" cu sotia sa, Catherine.

De asemenea, printul William al Marii Britanii a vorbit intr-un interviu, acordat televiziunii americane ABC, in luna mai, despre dorinta sa de a avea copii cu sotia sa, dupa cum scria la momentul respectiv presa internationala.

Printul, al doilea in ordinea succesiunii la tronul Marii Britanii, dupa tatal sau, printul Charles, a marturisit atunci ca el si sotia sa vor sa devina parinti, fara a preciza insa un moment cand ar dori sa se intample acest lucru.

Pe de alta parte, tabloidul american Globe a scris, anul trecut, ca ducesa Catherine ar fi suferit o pierdere de sarcina. Potrivit unor surse citate de respectiv tabloid, printul William nu era alaturi de Catherine atunci cand ea a pierdut sarcina.

Potrivit altor zvonuri aparute in luna mai, Camilla Parker-Bowles, soacra lui Catherine, le-ar fi spus unor prieteni apropiati ca tanara mireasa nu poate avea copii.

"Anumite complicatii medicale din adolescenta lui Kate reprezinta un veritabil avertisment in ceea ce priveste posibilitatea ei de a avea copii", au declarat surse apropiate din anturajul Camillei Parker-Bowles.

Atat William, cat si tatal sau, printul Charles, s-au nascut la scurt timp dupa ce parintii lor s-au casatorit, iar actualul cuplu regal Kate-William se afla de ceva vreme sub o presiune uriasa exercitata de opinia publica, ce doreste ca ei sa aiba cat mai repede un mostenitor.

"Daca ea (Kate, n.r.) nu va ramane insarcinata in urmatoarele noua luni, va sfida o traditie britanica veche de 200 de ani", a declarat Andrew Morton, un reputat biograf al familiei regale britanice.

Kate Middleton s-a casatorit in aprilie 2011 cu printul William, in cadrul unei ceremonii fastuoase la Londra, care a "reparat" blazonul monarhiei britanice, serios afectat dupa "anii negri" ce au urmat divortului dintre Charles si Diana.

Ducele si ducesa de Cambridge - titlurile oficiale ale celor doi tineri casatoriti - au reusit sa parcurga un prim an de casnicie "fara greseala", dupa cum au afirmat in unanimitate expertii in istoria casei regale britanice, iar opinia publica britanica asteapta de ceva vreme cu infrigurare nasterea unui mostenitor.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Georgina Rodriguez, răsfăț total pe yacht! Partenera lui Ronaldo știe cum să-și cucerească fanii
FOTO Georgina Rodriguez, răsfăț total pe yacht! Partenera lui Ronaldo știe cum să-și cucerească fanii
Citește și...
Cum a amânat Ungaria aderarea la UE a Ucrainei şi Moldovei. Este singurul stat care s-a opus inițiativei - POLITICO

Ungaria a amânat o etapă procedurală esenţială necesară pentru a avansa cererile de aderare la UE din partea Ucrainei şi Moldovei, potrivit a doi diplomaţi ai UE, citaţi de POLITICO.

Vladimir Putin: „NATO se pregăteşte activ pentru un război contra Rusiei”

NATO se pregăteşte activ pentru un război împotriva Rusiei, a susţinut marţi preşedintele rus Vladimir Putin, în faţa a sute de noi absolvenţi ai academiilor militare ruse reuniţi la Kremlin, transmit dpa şi Reuters.

Pentru prima dată în Țările de Jos, un copil de sub 12 ani a fost eutanasiat. Procurorii verifică respectarea legii

Pentru prima dată de la modificarea legislației din Țările de Jos, un copil cu vârsta sub 12 ani a decedat în urma eutanasierii. 

Recomandări
Soluția găsită de Nicușor Dan după consultări: „Varianta care pare să se contureze, un guvern politic minoritar”

Nicușor Dan a transmis după consultările de la Cotroceni că se conturează varianta unui guvern politic minoritar. Președintele le cere partidelor parlamentare să negocieze rapid un acord de susținere pentru viitorul Executiv.

Surse: Cine ar fi favorit pentru funcția de premier după respingerea Guvernului Veștea. Scenariul discutat la Cotroceni

Din declarațiile liderilor politici, cele mai mari șanse pare să le aibă un guvern minoritar. Ori unul format doar din PSD, ori din PNL-USR-UDMR.

Hubert Thuma refuză să plece din partid și îl atacă pe Bolojan: PNL ajunge să conteze la fel de puțin ca USR

Hubert Thuma a transmis un mesaj după ce a aflat că se află pe lista liderilor PNL care ar urma să fie excluși din partid pentru susținerea cabinetului Adrian Veștea.