Pedepsele dure și execuțiile revin în Afganistan. Este anunțul făcut de unul dintre oficialii talibanilor

62211123
Getty

Afganistanul revine la pedepsele dure și la execuții. Este noul anunț făcut de unul dintre liderii talibanilor și executorul șef al interpretării dure a legii islamice, Mullah Nooruddin Turabi, într-un interviu acordat The Associated Press.

Mullah Nooruddin Turabi a respins acuzațiile în ceea ce privește execuțiile talibanilor din trecut, care au avut loc, uneori, în fața unor mulțimi, pe un stadion și a avertizat lumea să nu intervină în noua conducere a Afganistanului. 

"Toată lumea ne-a criticat pentru pedepsele de pe stadion, dar nu am spus niciodată nimic despre legile și pedepsele lor", a declarat Turabi. „Nimeni nu ne va spune care ar trebui să fie legile noastre. Vom urma Islamul și vom face legile noastre despre Coran.

De când talibanii au pus stăpânire pe Kabul, la 15 august, și au preluat controlul asupra țării, afganii și lumea au urmărit să vadă dacă își vor reveni la conducerea dură de la sfârșitul anilor '90.

Turabi a vorbit și despre cum liderii grupului rămân înrădăcinați într-o viziune a lumii profund conservatoare, puternică, chiar dacă îmbrățișează schimbări tehnologice, cum ar fi video și telefoane mobile.

Turabi, acum în vârstă de 60 de ani, a fost ministru al justiției și șef al așa numitului minister al propagării virtuții și prevenirii Vice, și anume, poliția religioasă, în timpul guvernării anterioare a talibanilor.

La acea vreme, lumea a denunțat pedepsele talibanilor, care au avut loc pe stadionul sportiv din Kabul sau pe așezarea extinsă a moscheii Eid Gah, la care au participat, adesea, sute de bărbați afgani.

Cum arătau executările în trecut

Criminalii condamnați erau, de obicei, executați printr-o singură lovitură în cap, efectuată de unul dintre membrii familiei, care avea opțiunea de a accepta „bani patați de sânge” și de a permite inculpatului să trăiască. Pentru hoții condamnați, pedeapsa era amputarea unei mâini. Pentru cei care jufuiau pe străzi, le erau amputate o mână și un picior.

Procesele și condamnările au fost rareori publice, iar sistemul judiciar a fost ponderat în favoarea clericilor islamici, a căror cunoaștere a legii s-a limitat la măsuri religioase.

Cazurile vor fi judecate de femei

Turabi a spus că de data aceasta, judecătorii, inclusiv femeile, vor judeca cazurile, dar fundamentul legilor din Afganistan va fi Coranul. El a spus că aceleași pedepse vor fi reînviate.

"Tăierea mâinilor este foarte necesară pentru securitate", a spus el. Cabinetul va decide dacă se vor face pedepse în public și „va dezvolta o politică”.

În ultimele zile, la Kabul, luptătorii talibani au reînviat o pedeapsă pe care o foloseau în mod obișnuit în trecut, umilirea în public a bărbaților acuzați de furturi mici.

În cel puțin două ocazii din ultima săptămână, bărbații din Kabul au fost băgați în spatele unui camion, cu mâinile legate, defilând astfel, ca la o paradă, pentru a fi umiliți. Fețele lor au fost pictate pentru a fi diferențiați de ceilalți, ca hoți. În alt caz, pâinea învechită le era agățată de gât sau înfundată în gură. Nu a fost tocmai clar de ce erau acuzați.

Cum arăta regimul impus de talibani

Purtând un turban alb și o barbă albă stufoasă și neîngrijită, Turabi, șchiopăta ușor pe piciorul său artificial. A pierdut un picior și un ochi în timpul luptelor cu trupele sovietice din anii 1980.

Sub asaltul noului guvern taliban, el se ocupă de închisori. El se numără printre mai mulți lideri talibani, inclusiv membri ai Cabinetului interimar pentru bărbați, care se află pe lista sancțiunilor a Organizației Națiunilor Unite.

În timpul guvernării anterioare a talibanilor, el a fost unul dintre cei mai feroce și mai lipsiți de compromisuri ai grupului. 

Turabi era renumit pentru că rupea benzile muzicale din mașini, înșira sute de metri de casete distruse în copaci și indicatoare. El le-a cerut bărbaților să poarte turbane în toate birourile guvernamentale și cei care își tăiau bărbile erau bătuți de adepții mișcării impuse de el.

Sporturile au fost interzise, iar adepții lui Turabi i-au forțat pe oameni să se roage de cinci ori pe zi la moschee.

Turabi a vorbit cu o femeie jurnalistă în interviul pe care l-a acordat The Associated Press.

Ne-am schimbat

El a mai spus că talibanii vor permite televiziunea, telefoanele mobile, fotografiile și videoclipurile „pentru că aceasta este necesitatea oamenilor și suntem serioși în privința asta”.

Talibanii pot să vadă mass-media ca pe o modalitate de a-și răspândi mesajul. „Acum știm că, în loc să ajungem doar la sute, putem ajunge la milioane”, a spus el. El a adăugat că, dacă pedepsele sunt făcute publice, atunci oamenilor li se poate permite să filmeze sau să facă fotografii pentru a răspândi efectul de descurajare.

Articol recomandat de sport.ro
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Citește și...
Vladimir Putin avertizează un stat care vrea să adere la UE. „Este pur și simplu imposibil”

Preşedintele rus Vladimir Putin a apreciat miercuri că aderarea Armeniei la Uniunea Europeană este „pur şi simplu imposibilă", deoarece statul armean este deja parte într-o uniune vamală cu Rusia, transmite AFP, preluat de Agerpres.

Ce spun legea și Congresul despre decizia lui Trump de a retrage SUA din NATO. Aliații reacționează dur

De la începutul conflictului cu Iranul, acum mai bine de o lună, Donald Trump a criticat în repetate rânduri NATO, iar în două interviuri recente a declarat că ar lua în considerare retragerea ţării din această organizaţie, scrie CNN, preluat de News.ro.

Alertă în Tel Aviv. Iranul a lansat cel mai amplu atac cu rachete asupra Israelului de la începutul războiului

Iranul a lansat miercuri cel mai amplu atac cu rachete asupra Israelului de la începutul războiului, relatează ziarul Times of Israel citând armata, cu puţin timp înaintea începerii Paştelui evreisc, relatează dpa.

Recomandări
LIVE | O lume întreagă este cu ochii pe Artemis 2. NASA, prima misiune lunară cu echipaj uman din ultimii peste 50 de ani

Trei bărbaţi şi o femeie se îmbarcă miercuri într-o misiune lunară de zece zile, la peste 50 de ani de la încheierea Programului Apollo şi ultimul zbor cu oameni la bord către Lună.

România a pierdut procesul cu Pfizer, în primă instanță. Cât costă vaccinurile anti-COVID comandate și anulate

Un tribunal din Bruxelles a decis miercuri, în primă instanță, că Polonia și România trebuie să achite sumele restante pentru vaccinurile anti-COVID comandate, în procesul cu Pfizer/BioNTech.

Guvernul a găsit o soluție să nu taie acciza la motorină: benzinăriile să compenseze „voluntar” prețurile cu 25 de bani

S-a ieftinit motorina la unele benzinării, cu 40 de bani, după ce miercuri a intrat în vigoare primul set de măsuri de pe piața carburanților.