Olanda și-a epuizat stocul de Remdesivir. Ce spun autoritățile

62140234
Agerpres

Spitalele olandeze au avertizat marţi asupra insuficienţei antiviralului Remdesivir, folosit pentru tratarea COVID-19, problemă pe care guvernul olandez încearcă să o rezolve prin discuţii cu Comisia Europeană, informează agenţia EFE.

Executivul comunitar achiziţionează acest medicament în mod centralizat şi gestionează distribuirea lui către statele membre ale UE, transmite Agerpres.

Spitalele olandeze nu mai pot primi doze de Remdesivir pentru că stocul central al Olandei s-a epuizat, au confirmat Institutul de Sănătate Publică (RIVM) şi Ministerul Sănătăţii olandez.

Un purtător de cuvânt sanitar a declarat că este ''foarte problematic'' faptul că stocul de Remdesivir s-a epuizat, dar a subliniat că autorităţile sanitare olandeze poartă discuţii cu Comisia Europeană pentru a încerca să obţină cantităţi suplimentare, adăugând că nu este clar dacă şi alte state membre ale UE se confruntă cu aceeaşi problemă.

Inspecţia Sanitară olandeză a autorizat marţi în mod excepţional până la 31 decembrie farmaciile spitalelor să-şi transfere între ele dozele de Remdesivir, procedură de obicei interzisă.

Dezvoltat de compania americană Gilead iniţial pentru tratarea Ebola, antiviralul Remdesivir încetineşte producţia de noi particule virale de SARS-CoV-2, astfel că infecţia virală se dezvoltă mai lent şi pacienţii în stare gravă se recuperează, în medie, cu circa patru zile mai devreme.

Medicamentul a fost aprobat în luna mai în SUA, ţară care două luni mai târziu a cumpărat 500.000 de doze, ceea ce a diminuat disponibilitatea Remdesivirului la nivel mondial, mai ales că cererea pentru acesta continuă să crească.

Comisia Europeană a anunţat în iulie achiziţia centralizată pentru statele UE a unui număr de doze suficiente pentru tratarea a circa 30.000 de pacienţi infectaţi cu noul coronavirus.

Articol recomandat de sport.ro
Rusia, prinsă capcană!? Presa din Moscova: „Ucraina a profitat imediat”
Rusia, prinsă capcană!? Presa din Moscova: „Ucraina a profitat imediat”
Citește și...
Proteste în Serbia după ce președintele Vucic a anuțat că va demisiona. Ce ar urmări, de fapt, liderul sârb

Mii de protestatari urmau să se adune duminică în oraşul sârb Kraljevo, la o zi după ce preşedintele Aleksandar Vucic a anunţat că va demisiona deschizând astfel calea către alegeri prezidenţiale şi parlamentare anticipate, relatează Reuters.

Polonia avertizează că Rusia ar putea provoca incidente pe flancul estic al NATO: „Trece sistematic peste liniile roşii”

Conducerea Poloniei vede un risc tot mai mare de provocări ruseşti de-a lungul flancului estic al NATO, a declarat colonelul Pawel Szota, şeful serviciului polonez de informaţii externe, relatează duminică dpa.

Marșul Pride, interzis la Istanbul. Poliția a instalat bariere în jurul Pieței Taksim și a reținut o jurnalistă

Poliția turcă a reținut duminică cel puțin 50 de persoane, printre care și o jurnalistă, în timpul marșului Pride de la Istanbul, interzis de autoritățile locale.

Recomandări
Codul roșu de caniculă se extinde, de luni, în aproape toată România. Bucureștiul intră și el sub avertizare

România este sub avertizare de temperaturi extreme. Codul roșu a fost emis pentru 16 județe, iar de luni va fi extins pentru aproape țara, inclusiv București. 

Sondaj CURS: Cum ar vota bucureștenii dacă duminică ar avea loc alegeri. Procentele PSD, PNL și AUR, în plin război politic

Un nou sondaj arată că PSD, PNL și AUR sunt despărțite de doar câteva procente în opțiunile de vot ale bucureștenilor. Comparativ cu precedentele alegeri locale, două dintre cele trei formațiuni înregistrează creșteri semnificative.

Mesajul lui Vladimir Putin după atacurile Ucrainei asupra infrastructurii ruse: „Vedem problemele. Le recunoaştem”

Vladimir Putin s-a angajat duminică să "asigure" securitatea ţării şi să facă faţă "provocărilor", în momentul în care Kievul îşi continuă atacurile asupra infrastructurii militare şi energetice ruseşti pentru a slăbi efortul de război al Moscovei.