Melania și Donald Trump vor participa la funeraliile Papei Francisc. Mesajul transmis de președinete SUA

62150805
Getty

Preşedintele american, Donald Trump, şi prima doamnă Melania Trump se vor deplasa la Roma pentru a asista la funeraliile Papei Francisc, potrivit declaraţiilor făcute luni chiar de preşedinte, transmite EFE.

 

"Melania şi cu mine mergem la funeraliile Papei Francisc la Roma. Aşteptăm cu nerăbdare să fim acolo!", a postat preşedintele pe reţeaua sa de socializare Truth Social.

Luni dimineaţă, republicanul a transmis condoleanţe pentru moartea Suveranului Pontif şi i-a cerut lui Dumnezeu să îl binecuvânteze. În plus, el a semnat un ordin executiv pentru arborarea drapelelor SUA în bernă până la apusul soarelui în ziua funeraliilor.

Divergențe între Trump și Papa Francisc

Trump şi Jorge Bergoglio au avut unele dezacorduri dialectice de la prima preşedinţie a new-yorkezului (2017-2021), în special pe tema imigraţiei, Papa criticând planurile preşedintelui de a construi un zid la frontiera cu Mexicul sau proiectul său de deportări în masă pus în aplicare în al doilea mandat, care a început în ianuarie.

În ciuda acestui fapt, în timpul unei vizite la Vatican în mai 2017, liderul republican a descris întâlnirea sa cu Papa, despre care a spus că este "o persoană minunată", ca fiind fantastică.

Papa Francisc a murit la vârsta de 88 de ani, în urma unui accident vascular cerebral. El fost primul Suveran Pontif din America Latină și primul iezuit ales în fruntea Bisericii Catolice. De-a lungul celor peste 12 ani de pontificat, Papa Francisc a fost o voce puternică pentru justiție socială, dialog interreligios și sprijin față de cei marginalizați. Reacțiile internaționale la moartea Papei Francisc evidențiază respectul și admirația de care acesta s-a bucurat în întreaga lume.

Planul pentru înmormântarea Papei Francisc este unul bine pus la punct. Acesta reflectă în principal dorința papei de simplitate, renunțând la unele tradiții papale vechi de secole.

În ultimele luni de viață, starea sa de sănătate s-a deteriorat vizibil, iar ultimele imagini cu Papa Francisc au arătat un lider slăbit fizic, dar prezent spiritual în mijlocul credincioșilor.

Papa Francisc a fost în România în 2019, într-o vizită istorică ce a inclus întâlniri cu autoritățile, liderii religioși și credincioșii din mai multe regiuni ale țării.

Cardinalul Jorge Mario Bergoglio fusese ales să conducă Biserica Catolică în martie 2013, după ce Papa Benedict al XVI-lea a demisionat.

Articol recomandat de sport.ro
Fostul campion al României și-a scos la vânzare casa de lux! Cere 547.000 de euro
Fostul campion al României și-a scos la vânzare casa de lux! Cere 547.000 de euro
Citește și...
Figura lui Donald Trump va apărea pe pașapoartele americane. Semnătura sa va fi în aur

Figura lui Donald Trump pe pașapoarte americane. Este noua decizie luată de Departamentul de Stat pentru a marca 250 de ani de la întemeierea Statelor Unite. 

Regele Charles și Trump, recital de glume. „Dacă nu erau SUA vorbeați germana” vs. „Dacă nu erau englezii vorbeați franceza”

Regele Charles și Donald Trump s-au întrecut în glume la dineul de stat de la Casa Albă. S-au abordat pe scurt subiecte precum războiul din Iran sau relația cu NATO, dar per total atmosfera a fost una festivă. 

Anunț important pentru românii care își petrec minivacanța de 1 Mai în Grecia. Greva care afectează toți turiștii

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a emis o atenţionare de călătorie pentru Grecia, unde vineri este programată o grevă în sectorul maritim. Astfel, toate navele, inclusiv feriboturile spre insule, vor rămâne în porturi pe tot parcursul zilei.

Recomandări
Nicușor Dan insistă că nu va desemna un premier din partea AUR-PSD: ”Argumentele constituționale sunt de partea mea”

Președintele Nicușor Dan, aflat în Croația, unde a participat la summit-ul Inițiativei celor Trei Mări, a fost întrebat de jurnaliști dacă își menține intenția de a nu propune un eventual premier din partea PSD-AUR, dacă Guvernu, Bolojan va fi demis.

Regele Charles i-a reamintit lui Trump că aliații NATO au sărit mereu în ajutorul SUA. Președintele american: ”Doi regi”

Regele Charles al III-lea a ținut marți un discurs istoric în Congresul American. Și a început prin a condamna tentativa de asasinat împotriva președintelui Donald Trump, de sâmbătă.

Siegfried Mureşan, la EURomânia: 10 miliarde de euro din PNRR, în pericol. Instabilitatea riscă să blocheze banii europeni

Tensiunile politice de la București au ajuns să provoace reacții dure și la Strasbourg, chiar în ziua în care Parlamentul European a discutat viitorul buget al Uniunii Europene.