JO 2012, ziua 3. Echipajul feminin de dublu rame al Romaniei, in finala.Programul sportivilor nostri

30-07-2012 07:56


Viorica Susanu si Georgeta Andrunache

. Sportivul Alin Moldoveanu s-a calificat, luni, de pe locul doi in finala probei de pusca aer comprimat 10 m, din cadrul competitiei de tir de la Jocurile Olimpice de la Londra, el egaland recordul olimpic

Moldoveanu a acumulat 599 puncte, la fel ca si italianul Niccolo Campriani, ambii egaland recordul olimpic detinut de chinezul Zhu Qinan de la JO de la Atena, din 2004.

Echipajul feminin de dublu rame al Romaniei s-a calificat, luni, in finala, dupa ce a ocupat primul loc in recalificari, la JO de la Londra

Echipajul format din Viorica Susanu si Georgeta Andrunache a luat startul in recalificari, pe culoarul 3, la Eton Dorney, alaturi de Italia, Germania, China, Africa de Sud si Argentina.

La primul punct de control intermediar, la 500 de metri, echipajul tricolor se afla pe locul I, la 1000 de metri tot lider, la ultimul punct de control, 1500, de asemenea pe prima pozitie, pentru a incheia cursa tot in frunte, cu timpul de 7:08.42 minute.

In serii, Romania a incheiat pe locul 3, cu al treilea timp al calificărilor, 7:05.39 minute.

Finala probei, in care s-au calificat primele doua echipaje din recalificari, adica Romania si Germania (7:10.42 minute), va avea loc miercuri.

Programul sportivilor romani care vor concura, luni, in cea de-a treia zi a Jocurilor Olimpice de la Londra:

11.00: Tir sportiv (The Royal Artillery Barracks) - 10 m aer comprimat (masculin), calificari - finala (ora 14.15): Alin Moldoveanu

11.30: Canotaj (Eton Dorney) - dublu rame - recalificari: Georgeta Andrunache/Viorica Susanu

12.00: Nataţie (Olympic Park - Aquatics Centre) - 200 m liber (feminin), calificari: Camelia Potec

12.05: Judo (ExCeL - North Arena 2) – feminin, calificari, 57 kg: Corina Caprioriu – Hui Wang (China)

12.21: Nataţie (Olympic Park - Aquatics Centre) - 200 m fluture (masculin), calificari: Alexandru Coci

12.40: Canotaj (Eton Dorney) - patru rame fara carmaci (masculin), calificari: Marius Vasile Cozmiuc, Alexandru George Palamariu, Cristi Ilie Pirghie, Florin Curuea

13:50: Scrima (ExCeL - South Arena 1) - spada individual (feminin): Ana Maria Branza, Simona Gherman – ora 15.20 (turul doi)

14.00:
Tenis de masa (ExCeL - North Arena 1) - simplu masculin - turul 3: Andrei Crişan – He Zhiwen (Spania)

13.30: Tenis (Wimbledon) - turul 1 simplu feminin; dublu feminin + masculin: Viktoria Azarenka - Irina-Camelia Begu, Tecau/Ungur - Nestor/Pospisil (Canada), Sorana Cirstea/Simona Halep - Serena Williams/Venus Williams (SUA)

17.30: Tenis de masa (ExCeL - North Arena 1) - simplu feminin - turul 4 (optimi) - Elizabeta Samara - Li Jiao (Olanda).

 

Sursa: Sport.ro

VIDEO PROTVPLUS.RO