Incendii în Siberia. 200 de clădiri cuprinse de flăcări şi cinci morţi, anunţă autorităţile locale

62258330

Mai multe incendii izbucnite în sudul Siberiei au avariat aproximativ 200 de clădiri şi au provocat cel puţin cinci morţi, au anunţat, sâmbătă, autorităţile locale, adăugând că au plasat zona în stare de urgenţă, relatează AFP.  

Incendiile din regiunea Krasnoyarsk au cuprins peste 16 zone şi s-au extins la aproximativ 200 de clădiri, mai multe fabrici de cherestea şi un loc de joacă pentru copii, a anunţat Ministerul Regional pentru Situaţii de Urgenţă pe Telegram.

Oficialii au declarat că aproximativ 300 de pompieri şi 90 de maşini de pompieri se luptă cu flăcările.

”Stingerea (incendiilor) este complicată de condiţiile meteorologice – vânturile violente intensifică flăcările şi împiedică stingerea lor”, a mai precizat ministerul.

Siberia se confruntă de câţiva ani cu incendii de amploare. Anul trecut, 16 milioane de tone de carbon au fost eliberate în atmosferă, potrivit unui raport anual european referitor la schimbările climatice.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Sorana Cîrstea, reacție superbă: postarea ei după finala French Open, virală
GALERIE FOTO Sorana Cîrstea, reacție superbă: postarea ei după finala French Open, virală
Citește și...
Putin refuză să oprească războiul, dar propovăduiește democrația: ”Asta îi sfătuiesc pe toți”. Supărat că a fost făcut bătrân

Vladimir Putin exclude categoric o întrevedere față în față cu Volodimir Zelenski. Și a condamnat tonul, pe care l-a numit „insolent”, al scrisorii deschise în care liderul de la Kiev i-a lansat invitația.

Bulgaria intră în alertă după explozia dronei din Constanța. Autoritățile introduc restricții și monitorizează litoralul

Guvernul de la Sofia a crescut nivelul de alertă pe litoralul Mării Negre, după explozia dronei maritime în Portul Constanța.

Un institut de informații din China dezvăluie când va fi atacată Cuba: SUA vor avea o operațiune de decapitare și paralizare

SUA vor ataca Cuba cel mai probabil vara aceasta, a anunțat o companie privată de apărare din China, apropiată puterii de la Beijing, pe baza datelor sale și a inteligenței artificiale. 

Recomandări
Nicușor Dan, despre drona explodată la Constanța: Tehnologie nouă, suntem în proces de adaptare. Nu a existat greșeală umană

Președintele României a mers sâmbătă în Constanța, după ce vineri, în port, o dronă maritimă ucraineană s-a autodetonat. 

Putin refuză să oprească războiul, dar propovăduiește democrația: ”Asta îi sfătuiesc pe toți”. Supărat că a fost făcut bătrân

Vladimir Putin exclude categoric o întrevedere față în față cu Volodimir Zelenski. Și a condamnat tonul, pe care l-a numit „insolent”, al scrisorii deschise în care liderul de la Kiev i-a lansat invitația.

Natalie Musteață, regizoarea de origine română premiată cu Oscar, i se destăinuie Andreei Esca: ”Pare atât de absurd”

Regizoarea de origine română Natalie Musteață și partenerul ei, artistul Alexandre Singh, au câștigat anul acesta Oscarul pentru cel mai bun scurtmetraj.