Hackerii de la Killnet, numeroase atacuri în timpul Eurovisionului. Anunțul Italiei

hackeri eurovision
Telegram

Italia a informat că în timpul concursului Eurovision a oprit numeroase atacuri ale unor hackeri ruși. Poliția italiană a pus că atacurile ar fi avut loc atât în timpul finalei, cât și pe parcursul semifinalelor.

Astfel, în timpul votării și al spectacolelor, Departamentul de Securitate Cibernetică al poliției a blocat mai multe atacuri cibernetice de tip DDOS asupra infrastructurii de rețea din partea grupului de hackeri „Killnet” și a afiliatului său „Legion”, a transmis poliția, conform Reuters.

Ultimul atac a fost destul de puternic, dar de scurtă durată, conform Obozrevatel. Totodată, jurnaliştii ucraineni au aflat că, sâmbătă seara, pe canalul Telegram al grupului Legion era coordonat un atac DDOS asupra serverelor Eurovision Song Contest. La 13 minute de la începutul concursului, coordonatorii au dat instrucțiuni să oprească atacul fără explicații.

Reuters amintește că pe 11 mai, Killnet a revendicat un atac asupra site-urilor mai multor instituții italiene, inclusiv cel al Senatului, al Camerei Superioare a Parlamentului italian și cel al Institutului Național de Sănătate.

De când Rusia a invadat Ucraina pe 24 februarie, mai multe guverne occidentale au ridicat nivelurile de alertă în așteptarea unor posibile atacuri cibernetice asupra sistemelor și infrastructurii IT.

Ucraina a câștigat finala Eurovision 2022, cu piesa “Stefania”, interpretată de Kalush Orchestra. România a obținut 65 de puncte, clasându-se pe locul 18.

FOTO Cum a fost surprins Dani Alves la trei zile după ce a ieșit din închisoare

Kalush Orchestra, trupa din Ucraina, care a câștigat finala Eurovision 2022, a lansat, duminică, videoclipul oficial al piesei “Stefania”.

Formația ucraineană Kalush Orchestra a câștigat Eurovision 2022 cu piesa „Stefania”, sâmbătă noaptea. Presa rusă a scris pe larg despre acest subiect.

Volodimir Zelenski a jurat că Ucraina va găzdui Eurovision în 2023

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a jurat că Ucraina va găzdui Eurovision Song Contest (ESC), după ce formaţia Kalush Orchestra a câştigat finala competiţiei de anul acesta de la Torino, scrie dpa, conform news.ro.

Finala Eurovision 2022. Ucraina a câștigat. România a luat locul 18, iar R. Moldova pe 7

Ucraina a câștigat finala Eurovision 2022, cu piesa “Stefania”, interpretată de Kalush Orchestra. România a obținut 65 de puncte, clasându-se pe locul 18.

Cât câștigă un muncitor străin în România. „Țara asta este bună, dar unii oameni îmi adresează cuvinte urâte”

În timp ce cererea pentru muncitorii străini este tot mai mare, în România nu ajung suficienți. Agențiile de recrutare spun că unii străini ocolesc țara noastră și aleg Ungaria sau Croația.

Autoritățile ruse susțin că au găsit în sângele teroriștilor o substanţă psihotropă care schimbă percepţia realităţii

Cei patru principali suspecţi arestaţi după atacul terorist de la sala de concerte Crocus City Hall de lângă Moscova s-ar fi aflat sub influenţa drogurilor în momentul în care au executat împuşcăturile în masă - susțin autoritățile ruse.

Pedeapsa primită de paramedicul SMURD care a agresat sexual o pacientă, în ambulanță, în drum spre Spitalul Elias

Un paramedic SMURD, acuzat că a agresat sexual o pacientă pe care trebuia să o transporte în siguranță, la spital, a fost condamnat la 5 ani și 5 luni de închisoare.