Fostul prinţ Andrew, Peter Mandelson şi Epstein, într-o fotografie difuzată public în premieră. Noi detalii șocante din dosar

Screenshot 2026 03 13 215546
youtube

O fotografie în care apar infractorul sexual american Jeffrey Epstein, fostul prinţ Andrew şi politicianul laburist Peter Mandelson a fost difuzată vineri, în premieră, de televiziunea britanică ITV News şi de alte instituţii media, între care AFP.

Această fotografie în care cei trei apar împreună face parte din documente publicate de Ministerul american al Justiţiei.

Andrew, fratele mai mic al regelui Charles al III-lea, şi Peter Mandelson sunt în centrul părţii britanice a dosarului Epstein din cauza legăturilor lor cu finanţistul american, decedat în închisoare în 2019.

Detalii despre fotografia în care apar cei trei

În fotografie, Andrew şi Peter Mandelson, ambii în halate de baie, stau afară în jurul unei mese de lemn, alături de Jeffrey Epstein, care poartă un tricou negru şi pantaloni de culoare deschisă.

Potrivit ITV, imaginea este făcută în Martha's Vineyard din Massachusetts, în estul Statelor Unite. Nu este datată, dar, conform acestui post de televiziune, ea ar putea fi realizată în 1999 sau în 2000.

Citește și
„Abominabil”: povestea din culise a pariorilor de pe Polymarket care mizează milioane pe război

Această imagine este unul dintre milioanele de documente publicate pe 30 ianuarie de Ministerul Justiţiei al SUA.

De atunci, numeroşi lideri şi personalităţi din întreaga lume au fost implicaţi în scandalul legat de dezvăluirea legăturilor lor din trecut cu Jeffrey Epstein, ceea ce a dus la anchete penale, arestări şi demisii, în special în Europa.

Arestarea lui Andrew și Peter Mandelson

Andrew şi Peter Mandelson au fost amândoi arestaţi şi reţinuţi în februarie în Regatul Unit, fiind bănuiţi că i-au transmis informaţii economice sensibile lui Jeffrey Epstein.

Peter Mandelson, ex-ministru şi comisar european, a fost ambasador la Washington de la sfârşitul anului 2024 până când a fost rechemat în septembrie 2025.

Andrew Mountbatten-Windsor, numele oficial al fostului prinţ care şi-a pierdut între timp titlurile regale, este bănuit că, în perioada în care a fost trimis special al Regatului Unit pentru comerţ (2001-2011), i-ar fi transmis lui Jeffrey Epstein informaţii legate de funcţiile sale.

De asemenea, el a fost acuzat de Virginia Giuffre, principala acuzatoare a lui Epstein, care a afirmat că a fost constrânsă să întreţină relaţii sexuale cu fostul prinţ începând din 2001, de trei ori, în special când ea avea 17 ani. Aceasta s-a sinucis în 2025. Andrew neagă orice comportament reprobabil.

Articol recomandat de sport.ro
La 42 de ani, frumoasa Ada Nechita a spus-o direct: "Nu sunt departe de handbal" | FOTO
La 42 de ani, frumoasa Ada Nechita a spus-o direct: "Nu sunt departe de handbal" | FOTO
Citește și...
Percheziții la ranch-ul lui Jeffrey Epstein din New Mexico. Anchetatorii caută probe în dosarul abuzurilor sexuale

Mai mulți anchetatori locali au început marți percheziții la ranch-ul Zorro, proprietate a lui Jeffrey Epstein din statul New Mexico, în cadrul unei anchete redeschise privind acuzații că fete și femei ar fi fost abuzate sexual pe domeniul miliardarului.

Peter Mandelson, fost ambasador britanic în SUA, arestat în ancheta legată de Jeffrey Epstein

Fostul diplomat britanic Peter Mandelson a fost arestat luni de către poliţie, în scandalul legat de pedofilul american Jeffrey Epstein, relatează AFP. 

Andrew, fratele regelui Charles al III-lea, a fost arestat. Suspiciuni grave privind legături cu Jeffrey Epstein

Fostul prinț al Marii Britanii, Andrew, a fost arestat sub suspiciunea de abatere în exercitarea unei funcții publice, potrivit unui anunț difuzat de BBC News.

Recomandări
Sfânta Lumină a ajuns în România, cu o cursă specială. Va fi distribuită în toată țara până la Înviere

După cel mai lung şi mai aspru dintre posturi, s-a împlinit şi anul acesta una dintre marile minuni ale ortodoxiei. Lumina atât de aşteptată de credincioşi s-a pogorât în Sfântul Mormânt şi a ajuns şi în ţara noastră cu o cursă specială, de la Ierusalim.

Negocierile de pace între SUA și Iran au început. Concesiile cerute de Teheran înaintea discuţiilor directe

O delegație americană condusă de vicepreședintele JD Vance a început sâmbătă negocierile cu Iranul în Pakistan, relatează mass-media de stat iraniană și mai multe publicații internaționale.

Un suspect din jaful tezaurului românesc refuză acordul cu justiția și neagă că a fost prezent la furt

Nu toți cei trei suspecți principali în jaful de artă de mare amploare din Assen au încheiat acorduri cu Parchetul, transmite presa olandeză.