Fiul atacatorului lui Robert Fico, dezvăluiri incredibile despre tatăl său. Suspectul fondase o mişcare anti-violenţă

62449709
AFP

Un bărbat în vârstă de 71 de ani, rezident în Levice, este aparent suspectat de atacul asupra premierului slovac Robert Fico.

Arma cu care a tras mai multe focuri asupra premierului se afla, se pare, în posesia sa legală, relatează site-ul aktuality.sk, care a stat de vorbă şi cu fiul acestuia.

Martorii au afirmat pe internet că suspectul, identificat cu iniţialele J.C., a strigat mai întâi la Robert Fico, care s-a apropiat de el pentru a-i strânge mâna. Apoi ar fi urmat focurile de armă. Bărbatul a fost imobilizat de poliţie imediat după atac. În prezent, el se află în arest, iar Agenţia Naţională de Combatere a Criminalităţii a preluat cazul, notează News.ro.

Aktuality.sk l-a contactat pe fiul presupusului atacator. Acesta s-a declarat şocat de situaţie. El a confirmat că tatăl său deţinea arma în mod legal.

"Nu am absolut nicio idee despre ce intenţiona tata, ce plănuia, de ce s-a întâmplat acest lucru", a mărturisit fiul. Întrebat dacă bărbatul îl ura pe premier, fiul a răspuns: "Să o spunem aşa - nu l-a votat. Asta e tot ce pot spune despre asta".

El a negat însă că tatăl său, J.C., ar fi menţionat vreodată în mod deschis atacarea sau lichidarea politicianului. El a negat, de asemenea, că bărbatul de 71 de ani ar fi fost un pacient psihiatric. "Poate că a existat un scurtcircuit, nu ştiu. El este mai agitat, dar că s-ar fi ocupat de el un psihiatru sau lucruri de genul acesta, nu", a spus interlocutorul.

Fiul atacatorului: „Tata este mai agitat”

Suspectul are înclinaţii artistice şi avea mai multe colecţii de poezii publicate. În 2016, J.C. a lucrat pentru un serviciu de securitate privat. La acea vreme, el însuşi a fost victima unui atac într-un centru comercial din Levice. La lăsarea serii, un bărbat mai tânăr, aparent sub influenţa stupefiantelor, a intrat în magazin şi l-a agresat pe J.C.

Aktuality.sk l-a contactat, de asemenea, pe un vechi cunoscut al suspectului, cu care acesta a cofondat, culmea, Mişcarea Anti-Violenţă. "A fost un partid pe care l-am fondat împotriva oricărei forme de violenţă, cred că după incidentul în care un filipinez a fost bătut până la moarte", spune bărbatul, care este vecin cu suspectul şi care a promovat şi operele literare ale lui J.C.

"Da, el era în posesia legală a armei, deoarece era paznic pensionar. Dar nu cred că incidentul de astăzi are legătură cu ce i s-a întâmplat cu ani în urmă", a adăugat o cunoştinţă a suspectului.

"Nu mi-a venit să cred, chiar şi atunci când am văzut pozele, dar erau din spate, am fost şocat de ceea ce s-a întâmplat astăzi. Dar nu vreau să îl judec. El nu a acţionat niciodată aşa, uneori poate că mai comenta ce guvern nu-i place, dar ce s-a întâmplat azi este un şoc", a adăugat cunoştinţa.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Un fost șef al NATO vrea ca România să oprească atacurile Rusiei asupra Ucrainei. Scenariul propus

Un fost secretar general al NATO e de părere că Alianța ar trebui să își folosească apărarea aeriană pentru a intercepta atacurile aeriene rusești și că rachetele ar putea fi lansate din Polonia și România.

Un avion de linie cu peste 460 de pasageri a aterizat de urgență, după ce a luat focul unul dintre motoare

Un avion de linie cu 468 de persoane la bord care se îndrepta din Indonezia spre Arabia Saudită a efectuat miercuri o aterizare de urgenţă la Makassar, în sudul indonezian, din cauza unui incendiu la unul dintre motoare.  

Prima reacție a lui Vladimir Putin după tentativa de asasinare asupra lui Robert Fico. Ce rugămite are liderul Rusiei

Atentatul la viaţa premierului slovac Robert Fico nu are nicio justificare, este o crimă odioasă”, spune liderul de la Kremlin, Vladimir Putin, care i-a trimis o telegramă omologului său slovac, Zuzana Caputova.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.