Explozie uriaşă în Christchurch, oraşul unde a avut loc atacul armat din martie

×
Publicitate

Şase oameni au fost răniţi şi zeci de case au fost evacuate în oraşul neo-zeelandez Christchurch, după ce o scurgere de gaze a provocat o deflagraţie extrem de violentă.

Casa în care a avut loc explozia a fost transformată într-un morman de vreascuri, fiind complet distrusă.

Zgomotul teribil a fost auzit de la mai mulţi kilometri distanţă. Este şi motivul pentru care iniţial au circulat informaţii alarmante despre detonarea unei bombe ori chiar despre un cutremur. 

Bilanţul nu a fost mai grav datorită faptului că locatarii au semnalat mirosul de gaze, iar casa şi locuinţele învecinate au fost evacuate preventiv.

În martie, oraşul din Noua Zeelandă a fost scena masacrului comis de un extremist de dreapta australian. Acesta a ucis 51 de oameni şi a rănit alte câteva zeci.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Bilanțul victimelor exploziei din China. Geamurile s-au spart pe o rază de 3 km

Cel puţin doi oameni au murit, 18 au fost răniţi şi 12 sunt daţi dispăruţi în urma unei explozii foarte puternice care s-a produs vineri într-o uzină de gazificare din centrul Chinei.

Cutremur puternic în Grecia. Comunicațiile în Atena au fost parțial afectate

Un cutremur puternic a zguduit Atena, vineri, afectând telecomunicațiile și alimentarea cu energie în anumite zone ale orașului, potrivit BBC News.

Un model, gafă imensă pe Instagram. Unde s-a fotografiat în costum de baie. FOTO

O tânără cunoscută în pe rețelele de socializare a mers în vacanță în Bali, însă a făcut o gafă imensă.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.