Efectele scandalului Edward Snowden. Administratorii IT de la NSA vor fi inlocuiti cu computere

×
Codul embed a fost copiat

NSA a anuntat ca va elimina 90% dintre posturile ocupate de administratorii de sisteme informatice ale retelei, adica slujba pe care a avut-o Edward Snowden.

Conform directorului agentiei NSA, Keith Alexandre, citat de The Atlantic Wire, slujbele acestora vor fi preluate de sisteme automate, computerizate. "Am avut oameni care transferau date, securizau retelele si faceau lucruri pe care computerele le fac si mai bine. Acum ne aflam intr-un proces - care nu este suficient de rapid - de reducere a administratorilor de retea cu aproximativ 90%", a declarat seful NSA.

Aceasta schimbare, a explicat el, va securiza si mai mult retelele informatice ale agentiei, care vor castiga in plus si viteza la accesare. Keith mai sustine ca NSA a demarat acest proces inainte de scandalul Snowden, insa l-a transformat intr-o prioritate in ultimele luni.

The Atlantic Wire precizeaza ca seful NSA nu a pronuntat numele lui Edward Snowden, "insa este clar ca acest scandal a fost subinteles."

In prezent, administratorii IT sunt atent supravegheati de NSA si sunt supusi unor noi restrictii in ceea ce priveste folosirea USB-urilor de stocare (despre care se banuieste ca ar fi fost folosite de Edward Snowden pentru transferul datelor secrete).

Citește și
pasaport snowden
Rusia si SUA, in scandal in cazul Snowden. Cum arata pasaportul rusesc al celui mai cautat pamantean

Un serviciu american de e-mail securizat, utilizat de Snowden, a fost inchis

De asemenea, serviciul de e-mail criptat Lavabit, pe care fostul consultant al serviciilor americane de informatii Edward Snowden l-ar fi utilizat in timpul sederii la Moscova, a fost inchis joi de catre proprietarul sau. Acesta sustine ca vrea sa evite sa fie "complice la crime impotriva poporului american", relateaza AFP.

"Am fost nevoit sa iau o decizie dificila, si anume sa devin complice al crimelor impotriva poporului american sau sa abandonez aproape zece ani de munca dura inchizand Lavabit", a declarat Ladar Levison, proprietarul site-ului.

"In urma unei reflectii profunde, am decis sa suspend operatiunile", a adaugat el, intr-un mesaj publicat pe site, exprimandu-si regretul ca nu poate sa ofere mai multe justificari cu privire la aceasta decizie.

"In actuala situatie, nu pot sa povestesc ceea ce mi s-a intamplat in ultimele sase saptamani, desi am efectuat in doua randuri demersurile necesare", continua el.

Legea americana autorizeaza serviciile de informatii sa adreseze cereri de informatii unor firme, care sunt obligate sa nu vorbeasca despre acestea.

Lavabit, un serviciu de e-mail securizat, lansat in Texas in urma cu aproape zece ani, ar fi fost utilizat de catre Edward Snowden, un fost consultant al Agentiei Nationale americane pentru Securitate (NSA) cautat de catre Statele Unite pentru spionaj, refugiat timp de mai multe saptamani in zona de tranzit pe un aeroport moscovit inainte ca Rusia sa ii acorde azil temporar.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Superba Niina Petrokina a cucerit al doilea său titlu european la patinaj artistic
GALERIE FOTO Superba Niina Petrokina a cucerit al doilea său titlu european la patinaj artistic
Citește și...
Obama si-a anulat summitul cu Putin la Moscova, dupa ce Rusia i-a acordat azil lui Edward Snowden
Obama si-a anulat summitul cu Putin la Moscova, dupa ce Rusia i-a acordat azil lui Edward Snowden

Presedintele Statelor Unite Barack Obama a decis sa anuleze summitul cu presedintele rus Vladimir Putin prevazut la inceputul lui septembrie la Moscova

Rusia si SUA, in scandal in cazul Snowden. Cum arata pasaportul rusesc al celui mai cautat pamantean
Rusia si SUA, in scandal in cazul Snowden. Cum arata pasaportul rusesc al celui mai cautat pamantean

Ambasadorul Statelor Unite la Moscova, Michael McFaul, a discutat vineri cu consilierul diplomatic al Kremlinului, Iuri Usakov, despre "noul statut" al lui Edward Snowden, care a obtinut azil temporar in Rusia, a anuntat ambasada americana, citata de AFP.

Primele imagini cu Edward Snowden, dupa ce a fugit din SUA. VIDEO filmat cu camera ascunsa
Primele imagini cu Edward Snowden, dupa ce a fugit din SUA. VIDEO filmat cu camera ascunsa

Un scurt clip filmat, vineri, la intalnirea dintre Edward Snowden si cativa activisti pentru drepturile omului, pe aeroportul din Rusia, a fost publicat recent.

Recomandări
România a cheltuit 7 miliarde de lei pe pensiile speciale ale magistraților în ultimii cinci ani. Câți s-au pensionat
România a cheltuit 7 miliarde de lei pe pensiile speciale ale magistraților în ultimii cinci ani. Câți s-au pensionat

Curtea Constituțională a amânat pentru a patra oară decizia privind pensiile magistraților. De această dată nu a mai lipsit nimeni de la ședință, dar judecătorii au cerut în unanimitate răgaz, până pe 11 februarie, ca să studieze două rapoarte.

Gerul a pus stăpânire pe România. Orașul în care s-au înregistrat minus 21 de grade Celsius
Gerul a pus stăpânire pe România. Orașul în care s-au înregistrat minus 21 de grade Celsius

Gerul a pus stăpânire pe mare parte din România, în special pe zona Moldovei. La Miercurea Ciuc, sâmbătă dimineață au fost și minus 21 de grade Celsius, iar la Botoșani, termometrele s-au oprit la minus 17 grade.  

Șase indivizi au fost arestați în Lituania pentru incendierea unei fabrici militare. Suspecții au legături cu România
Șase indivizi au fost arestați în Lituania pentru incendierea unei fabrici militare. Suspecții au legături cu România

Autoritățile din Lituania au anunțat că Serviciul de Informații al Rusiei a coordonat un grup de 6 indivizi care ar fi pus la cale incendierea unei fabrici de echipamente militare.